Druga edycja konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów za nami! Nie zabrakło premier i nowości

Drony do oceny stanu powietrza i upraw, do monitoringu obszarów leśnych, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej – te i wiele więcej zastosowań nowoczesnych technologii pomiarowych przy wykorzystaniu dronów zaprezentowano podczas konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów od 23 do 24 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Swoją premierę miał najnowszy skaner laserowy do drona DJI Zenmuse L2 od firmy Navigate.

Druga edycja konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów za nami!

Druga edycja konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów (fot. Targi Kielce)

Specjalistyczne wykłady z udziałem ekspertów

Program konferencji IDE-Świat Pomiarów zaplanowano z podziałem na cztery sesje poświęcone takim obszarom jak: bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, sieci przesyłowe i transport, rolnictwo i leśnictwo oraz geodezja i budownictwo. W trakcie wystąpień zaprezentowano m.in. system wielowymiarowej diagnozy zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem roju dronów – MapAIR, wykorzystanie dronów oraz sztucznej inteligencji w procesie inwestycyjnym, w sektorze budownictwa i infrastruktury, a także zaawanasowane pomiary archeologiczne, geodezyjne i budowlane z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Tematem prelekcji była również fotogrametria cyfrowa jako narzędzie wspomagające tworzenie cyfrowego bliźniaka oraz zdalne zarządzanie misją z wykorzystaniem automatycznego systemu pomiarowego AutoInvent od spółki JSW.    

Drony dla rolnictwa

Prelegenci konferencji IDE Świat Pomiarów przekonywali również, że technologie dronowe czynią jeszcze bardziej precyzyjnym i wydajnym rolnictwo. Drony umożliwiają ocenę stanu upraw, pozwalają na szybkie wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i dokumentację szkód, są wykorzystywane do oprysków i nawożenia, a także przyczyniają się do zwiększania plonów. Podczas wystąpienia Macieja Duszy z firmy Agrisky, można było poznać przykłady wykorzystania europejskich dronów rolniczych ABZ innovation nad polskimi polami. Była to okazja do zapoznania się z rozwiązaniem, jego dodatkowymi funkcjami oraz korzyściami płynącymi z jego zastosowania.

- Do obserwacji upraw, monitoringu stanu roślin, wykrywania chorób, szkodników, a także do oprysków… Dron ułatwia, usprawnia prace, roboty wykonuje bardzo precyzyjnie nad uprawami, nie niszcząc ich, co przekłada się na jakość i ilość zbiorów – mówił  Maciej Dusza z kieleckiej firmy AgriSky podczas konferencji.

Drony rewolucjonizują świat leśnictwa

W trakcie IDE Świat Pomiarów zaprezentowano także nowoczesne technologie dronowe wykorzystywane w leśnictwie do monitoringu, identyfikacji obszarów leśnych, wykrywania pożarów, zwalczania szkodnictwa leśnego, do zbierania danych, a także do dokumentacji. W programie wydarzenia nie zabrakło wystąpienia przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Prelekcja była okazją do poznania m.in. możliwości wykorzystania "małych dronów" w kategorii otwartej w Lasach Państwowych.

Najnowsze rozwiązania dronowe w Kielcach

Dopełnieniem konferencji w Centrum Kongresowym Targów Kielce była wystawa najnowszych technologii i technicznych właściwości dronów, a także prezentacja działań dronów na żywo. Wśród firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania były m.in. firma TPI – wiodący dostawca sprzętu pomiarowego na rynku dla budownictwa, geodezji, przemysłu, rolnictwu oraz innych branż, a także Navigate – firma, która od kilkunastu lat dostarcza na rynek polski innowacyjne rozwiązania pomiarowe i zaawansowane bezzałogowe statki powietrzne dla przemysłu. Najnowsze projekty w zakresie bezzałogowych statków powietrznych zaprezentowała grupa JSW Nowe Projekty.

DJI Zenmuse L2 od NaviGate (fot. Targi Kielce)

DJI Zenmuse L2 od NaviGate (fot. Targi Kielce)

Premiera najnowszego skanera laserowego do drona

W trakcie IDE Świat Pomiarów odbyła się premiera oraz prezentacja na żywo najnowszego skanera laserowego do drona DJI Zenmuse L2 od NaviGate. To innowacyjny skaner laserowy, który łączy ze sobą moduł LiDAR, kamerę mapującą oraz precyzyjny system IMU. Posiada trójosiowy gimbal, który zapewnia mu niespotykaną dotąd dokładność i wydajność, co jest niezbędnym elementem pozyskiwania danych 3D. Sensor Zenmuse L2 w czasie jednego lotu jest w stanie pokryć obszar nawet 2,5 km kw. Dodatkowo, rejestruje aż 5 odbić, dzięki czemu jest niezwykle skuteczny w każdego rodzaju misjach, nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności. Po krótkiej prezentacji uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć skaner podczas pracy.

- Takie urządzenie może znaleźć zastosowanie w niemal każdej branży. Na przykład na składowiskach odpadów. Dron może latać nad takim składowiskiem w poszukiwaniu wydobywających się gazów, określić rodzaj tych gazów, a co za tym idzie można stwierdzić czy dane składowisko jest bezpieczne czy grozi wybuchem – opowiadał Piotr Rozenbajgier z firmy NaviGate – możemy to zrobić w bezpieczny sposób, z bezpiecznej odległości, nie wysyłając w takie miejsce człowieka.

Konferencje - aktualności

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

20 lutego 2024

W dniach 3–5 października 2024 roku w Szczecinie i Pobierowie odbędzie się XXXV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii pod hasłem "Społeczna rola kartografii".

31 stycznia 2024

W dniach 30 maja – 1 czerwca 2024 r. w Trnavie już po raz dwudziesty ósmy odbędą się tradycyjne Międzynarodowe Czesko-Słowacko-Polskie Dni Geodezji.

23 stycznia 2024

Centrum Teledetekcji w Instytucie Geodezji i Kartografii zaprasza do udziału w międzynarodowej Konferencji pt. „Narzędzia do przekazywania rolnikom informacji na temat plonów z użytków zielonych w...

09 stycznia 2024

W dniu 15 stycznia 2024 r. odbędzie się konferencja online podsumowującej działania realizowane w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FPCUP).

08 stycznia 2024

W dniach 18-20 września 2024 r. w Szczecinie odbędzie się XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych...

19 grudnia 2023

W piątek 8 grudnia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyło się VIII Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci orgaznizowane przez KNG Dahlta, czyli...

01 grudnia 2023

W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Dzień Teledetekcji odbędzie się pod hasłem "Od Kopernika do Łazika. Rok kopernikański - kosmiczne zagadnienia".

28 listopada 2023

Drony do oceny stanu powietrza i upraw, do monitoringu obszarów leśnych, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej – te i wiele więcej zastosowań nowoczesnych technologii pomiarowych...

24 listopada 2023

W dniach 29-30 listopada 2023 roku w Coll. Biologicum UAM w Poznaniu odbędzie się VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej. Pierwszy dzień obrad...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser