Za nami jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu świętokrzyskiego, stało się nie tylko tradycją, ale i platformą dla wymiany wiedzy oraz doświadczeń.

X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna (fot. powiat.kielce.pl)

X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna (fot. powiat.kielce.pl)

Tegoroczne spotkanie, które odbyło się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Podzamczu, w dworze Starostów Chęcińskich, niosło ze sobą wyjątkowy prestiż, bowiem po raz pierwszy miało miejsce w powiecie kieleckim, co jest dowodem uznania dla wieloletniej pracy nad modernizacją i cyfryzacją państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, będąc gospodarzem konferencji, podkreślił znaczenie nowych technologii i narzędzi informatycznych, które znacząco przyczyniają się do usprawnienia obsługi mieszkańców.

Wśród gości konferencji znaleźli się wybitni przedstawiciele branży, w tym naczelnik Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi Robert Kowalczyk z Ministerstwa Rolnictwa oraz dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii Marcin Grudzień, reprezentujący Głównego Geodetę Kraju. Dyskusje skupiły się na aktualnych wyzwaniach w geodezji, metodologii klasyfikacji gleboznawczej oraz ewidencji gruntów i budynków. Problematykę z tego zakresu omówił wspomniany wyżej Robert Kowalczyk.

Współorganizowane ze Świętokrzyskim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego spotkanie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych przedstawicieli Służby Geodezyjnej odpowiedzialnych za realizację zadań związanych z prowadzeniem zasobu geodezyjnego, prowadzących do usprawnienia procedur i technologii związanych między innymi z jego udostępnianiem, w sposób zapewniający zadowolenie podmiotów korzystających z usług administracji geodezyjnej. 

Konferencja była też okazją do podkreślenia znaczenia ciągłej pracy nad usprawnianiem służb geodezyjnych, co bezpośrednio wpływa na jakość pracy starostw i satysfakcję mieszkańców. Ostatnie lata przyniosły dynamiczne zmiany w prawie geodezyjnym, wymagające zaangażowania i adaptacji do nowych regulacji, co było jednym z głównych tematów podczas spotkania. Problematykę tego zagadnienia przybliżył Marcin Grudzień.

Przedstawił on przyszłe możliwości wsparcia finansowego przez Głównego Geodetę Kraju, kierowane do organów prowadzących zasób geodezyjny, w tym pochodzące z uruchamianego programu FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy).

- Zagadnienia z zakresu geodezji i kartografii są jednym z głównych zadań realizowanych przez powiaty. Sprawność prowadzenia związanych z nimi procedur bezpośrednio przekłada się na jakość pracy starostw powiatowych i zadowolenie korzystających z naszych usług mieszkańców powiatów. Między innymi i dlatego niezmiernie ważna jest ciągła praca nad usprawnianiem działania służby geodezyjnej. Niewątpliwie przyczynia się do tego wymiana doświadczeń zawodowych osób odpowiedzialnych za realizację tych zadań - powiedział Paweł Kowalczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kielcach.

- Corocznie organizowana Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna jest też okazją do podzielenia się stosowanymi technologiami, osiągniętymi rezultatami i problemami we wdrażaniu przez poszczególne powiaty rozwiązań w obszarze informatyzacji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - podkreślił dyrektor Paweł Kowalczyk.

Ostatnie kilka lat w geodezji to okres okres dynamicznej cyfryzacji zasobu geodezyjnego województwa świętokrzyskiego, realizowanej szczególnie w projekcie e-geodezja, ale także w ramach innych inicjatyw, w tym bezpośrednio ze środków własnych powiatów.

Procesy cyfryzacji zasobów geodezyjnych były też przez ostatnie 5 lat jednymi z głównych priorytetów powiatu kieleckiego. - Zdając sobie sprawę z istotności zadań geodezyjnych dla funkcjonowania powiatu - mieszkańców, inwestorów - powiat podejmował istotne inicjatywy zmierzające do ich usprawnienia, między innymi poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych - powiedział wicestarosta Tomasz Pleban.

Inicjatywy te zakończyły się sukcesami przekładającymi się w szczególności na ilość i zakres zcyfryzowanych materiałów. Pozwoliły na wdrożenie nowych technologii służących prowadzeniu pzgik.

- Dlatego tegoroczną konferencję traktujemy jako uwieńczenie tej kilkuletniej pracy na rzecz kieleckiej geodezji i mieszkańców naszego powiatu, korzystających z administracyjnych usług geodezyjnych - powiedział wicestarosta.

Źródło: SP w Kielcach

Konferencje - aktualności

06 listopada 2024

W dniach 20-21 listopada 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Wrocławskiego Dnia GIS, pod hasłem „GIS - okno na świat”, organizowana przez koła naukowe działające na trzech czołowych wrocławskich...

31 października 2024

Tegoroczne obchody GIS Day na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędą się 20 listopada i są organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków GeoIT UMCS.

30 października 2024

Na 29 listopada zaplanowano uroczyste otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w Dziedzinie Geodezji w Zwierzyńcu, które połączone będzie z konferencją naukową "Nowoczesne technologie w dziedzinie...

30 października 2024

Poznaliśmy szczegółowy program Dnia GIS na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, który odbędzie się 22 listopada.

29 października 2024

Już 12 listopada w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się konferencja, której celem jest zaprezentowanie polskim naukowcom możliwości, jakie daje współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną...

28 października 2024

Poznaliśmy szczegółowy program XXXII Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, który odbędzie się w dniach 4-5 listopada 2024 roku w Warszawie.

24 października 2024

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zaprasza pracowników administracji publicznej do udziału w szkoleniach pn. „Dane satelitarne w administracji publicznej”. Trwające dwa dni zajęcia dotyczą...

24 października 2024

Doktoranci oraz samodzielni pracownicy naukowi mogą wziąć udział w Hackathonie GeoAI – pierwszym wydarzeniu realizowanym w ramach zadania zleconego i finansowanego przez Ministra Nauki pn....

23 października 2024

Polska Agencja Kosmiczna zaprasza do udziału w Forum Obserwacji Ziemi 2024, którego hasłem przewodnim są „Żywioły Ziemi”.

17 października 2024

Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaprasza na XIX Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji, która odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia 2025 roku.

Nasze patronaty

XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser