Darmowe i wolne oprogramowanie GIS

Poniżej prezentujemy wolne i otwarte oprogramowanie GIS; programy z wolnymi licencjami; darmowe przeglądarki GIS, danych geograficznych, rastrowych i wektorowych; darmowe edytory danych GIS itp.


QGIS - działający w środowiskach Linux, Unix, Mac OS X i MS-Windows obsługujący wiele formatów restrowych i wektorowych. Umożliwia zarządzanie danymi geograficznymi, tworzenie własnych danych, wykonywanie analiz przestrzennych oraz tworzenie map. Funkcjonalność programu może być rozszerzona poprzez wykorzystanie dodatkowych wtyczek. Program dostępny jest w 32 wersjach językowych.


GRASS (Geographic Resources Analysis Support System) - czołowy program GIS - open source, opracowany w ośrodku US Army CERL (Construction Engineering Research Laboratory) dla potrzeb armii amerykańskiej, obecnie rozwijany przez otwarty zespół programistów GRASS Development Team; działający w środowiskach Unixa,  MS-Windows, MacOS X; ma budowę modułową co ułatwia jego rozwój przez grupę niezależnych od siebie programistów. Podręczniki i dokumentacje GRASSa na stronie NetGIS


gvSIG Desktop - rozbudowany, przyjazny dla użytkownika, interoperacyjny program GIS używany przez tysiące użytkowników na całym świecie. Duża ilość narzędzi do analizy i zarządzania informacjami geograficznymi. Został zaprojektowany jako rozwiązanie, które można łatwo rozszerzać, co pozwala na ciągłe ulepszanie aplikacji i opracowywanie rozwiązań na własne potrzeby. Oprogramowanie typu open source na licencji GNU/GPL.


Geomajas - to platforma open source przeznaczona dla specjalistów JAVA IT do tworzenia aplikacji GIS. Wyświetla i edytuje dane geograficzne z wielu źródeł. Niestandardowa funkcjonalność dzięki wtyczkom i widżetom map.


SAGA GIS - system GIS działający w środowisku Windowsa i Linuxa, którego najistotniejszym elementem jest szeroki zestaw narzędzi do analizy danych przestrzennych w tym głównie rastrowych. Program służy również do przetwarzania danych wektorowych i tabelarycznych. Dzięki interfejsom API (Application Programming Interface) i GUI (Graphical User Interface) intuicyjny w obsłudze. SAGA została stworzona i jest rozwijana przez niewielki zespół specjalistów z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech. Program wywodzi się od aplikacji DiGeM przeznaczonej do analizy terenu. Pierwsza edycja SAGA GIS została opublikowana w lutym 2004, druga we wrześniu 2007.


MapWindow GIS - program GIS z możliwościa przeglądania, edycji, anazliy i wizualizacji danych przestrzennych.


ILWIS - obejmuje szereg funkcji do przetwarzania obrazów, analizy przestrzennych i map cyfrowych. Łatwy do nauczenia dzięki pomocy on-line oraz obszernym kursom z róznych dziedzin dostępnych na stronie internetowej programu.


Microdem - program do analiz i wizualizacji danych przestrzennych. Jest on rozwijany przez zespół prof. Gutha w wojskowym ośrodku akademickim USNA. MicroDEM obsługuje najpopularniejsze formaty obrazów rastrowych i wektorowych, np. JPG, GeoTIFF, Shp, Dxf. Posiada możliwość pracy na numerycznych modelach terenu (SRTM, DTED, ASCI Arc Grid i innych), wielospektralnych zdjęciach satelitarnych czy bazach danych. Można w nim wyświetlać punkty i ścieżki wyznaczone w terenie przy użyciu odbiornika GPS.


Tatuk Free Viewer 2.2  - przeznaczony do przeglądania rastrowych i wektorowych danych przestrzennych, Obsługuje większość popularnych formatów GIS. Zawiera możliwość wykorzystania własnych oraz ponad 3 tys. zdefiniowanych układów współrzędnych oraz automatycznie rozpoznaje układy dla poszczególnych warstw kartograficznych. Program można bezpłatnie ściągnąć ze strony TatukGIS.


 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser