• Jarosław Zoń

Mapa turbulencji podczas lotu. Sprawdź, czy będzie trzęsło w samolocie

Osoby podróżujące samolotami nieraz doświadczyły nieprzyjemności związanych z występowaniem turbulencji. Oprócz negatywnego wpływu na komfort lotu, zdarzenia te mogą powodować również stres i strach przed ponownym lataniem. Dzięki turbli.com sprawdzimy, czy turbulencje wystąpią podczas naszego kolejnego lotu.

Mapa turbulencji podczas lotu

Siła turbulencji zaznaczona jest za pomocą kolorów od białego i jasnoniebieskiego (brak lub lekkie turbulencje) do pomarańczowego i czerwonego (średnie i silne), fot. turbli.com

Celem turbli jest zapewnienie podróżnym jak najdokładniejszych prognoz odnośnie turbulencji występujących podczas lotu samolotem. Twórcy wykorzystują do tworzenia map prognozy pochodzące z Amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Te same dane wykorzystywane są również przez pilotów samolotów do planowania lotów. Siła i częstotliwość turbulencji przewidywana jest na podstawie takich informacji jak: prędkość przelotowa samolotu, prędkość wiatru czy obciążenie skrzydeł, a same prognozy obejmują całą podróż, od startu do momentu lądowania.

Strona oferuje dwie możliwości sprawdzenia prognoz dla naszego lotu. W pierwszej z nich należy wybrać mapę pokrywającą obszary, przez które będziemy przelatywać. Obecnie korzystać można z ogólnej mapy całego świata, lub bardziej szczegółowej przedstawiającej Europę oraz Stany Zjednoczone. Następnie podać musimy wysokość, na jakiej znajdować się będziemy podczas lotu (od 4200 do 11800m, co odpowiada wysokości przelotowej wielu samolotów pasażerskich). Przedstawiane prognozy obejmuję zakres czasowy od stanu aktualnego do maksymalnie 24h do przodu, a prezentowane dane aktualizowane są stale co 6 godzin. Siła turbulencji zaznaczona jest na mapie za pomocą kolorów od białego i jasnoniebieskiego (brak lub lekkie turbulencje) do pomarańczowego i czerwonego (średnie i silne).

Drugi sposób jest zdecydowanie bardziej precyzyjny, gdyż do stworzenia prognoz wykorzystuje dokładny przebieg naszego lotu. W tym przypadku podać musimy jedynie lotnisko, z którego rozpoczniemy podróż oraz miejsce lądowania. Wówczas przygotowana zostanie prognoza konkretnie dla naszego lotu wraz z m.in. wykresami pokazującymi siłę turbulencji, wiatru, a także prawdopodobieństwo wystąpienia burzy od startu do lądowania.

turbulencje wykres

Wykres przedstawiający siłę turbulencji podczas lotu z Warszawy do Nowego Jorku 15 lutego 2024 r., fot. turbli.com

Obecnie turbli oferuje również szereg innych funkcji i informacji, które zainteresują każdego entuzjastę latania. Wśród udostępnianych danych są m.in. dane historyczne z zakresu turbulencji i siły wiatru. Jak wspomina autor narzędzia, strona jest nadal w fazie rozwoju oraz zwiększania funkcjonalności m.in. poprzez dodawanie do bazy mniejszych lotnisk, dla których obecnie nie są dostępne prognozy.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser