Street View

Street View to panoramiczne zdjęcia na Mapach Google. Dzięki nim można wirtualnie zwiedzić niemalże cały świat nie wychodząc z domu.

Widok Street View starówki w Krakowie

Street View wystartowało w maju 2007 roku i początkowo obejmowała tylko pięć amerykańskich miast: San Francisco, Las Vegas, Denver, Miami i Nowy Jork. Po pierwszym roku działania usługi dodano kolejnych kilkadziesiąt miast USA, a w lipcu 2008 r., z okazji odbywającego się Tour de France, dodano niektóre etapy wyścigu. Następnie przyszedł czas na Australię i Japonię, a pod koniec 2008 r. w Street View pojawiły się 4 miasta hiszpańskie i 4 miasta włoskie. W 2009 r. usługa obejmowała już większość miast zachodniej Europy, a także Meksyk. Obecnie Street View dostępne jest już na wszystkich kontynentach.

Poniżej mapa przedstawiająca zasięg usługi Street View w Europie (stan 2020 r.)

Street View - Europa

Street View w Polsce

W marcu 2012 r. usługa uruchomiona została w Polsce. W pierwszej odsłonie na Mapach Google mogliśmy oglądać panoramy największych polskich miast, m.in. Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, a także wiele innych miejsc i atrakcji turystycznych, m.in. Zamek Krzyżacki w Malborku, Tężnie solankowe w Ciechocinku czy Rezerwat "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim i wiele, wiele innych.

Kolejne zdjęcia dla Polski dodano w kwietniu 2013 roku. Od tego czasu usługa panoramicznych zdjęć Google obejmuje już niemal cały kraj. W maju Google uruchomiło program Zdjęć firmowych dla Polski. Dzięki temu w polskim Street View możemy oglądać wnętrza restauracji, sklepów, a także muzeów, obiektów kultury i innych interesujących miejsc. Poniżej mapa z zasięgiem usługi dla Polski (stan 2016 r.).

StreetView Polska

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser