GIS Day 2023 na UWM: Uczniowe poznali możliwości GIS-u

Tegoroczny GIS Day 2023 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbył się 17 listopada. Organizatorem był Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM oraz Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIS Code.

Możliwości GIS-u młodszym kolegom pokazali studenci Wydziału Geoinżynierii UWM. Przedstawili oni postery oraz 10 prelekcji, którym przysłuchiwało się ponad 160 uczniów z IV i V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie oraz zespołów szkół w Iławie i Szczytnie.

Zaprosiliśmy ich, aby pokazać im, co to jest GIS i jakie otwiera możliwości, ale także po to, aby pokazać nasz wydział i kierunki kształcenia. Obecnie wykorzystania GIS uczymy nie tylko na kierunkach związanych z gospodarką przestrzenną, ale i na budownictwie, bo ten system ciągle się rozwija. Mamy na wydziale dostęp do ArcGIS – najnowocześniejszego programu komercyjnego umożliwiającego tworzenie i przetwarzanie istniejących map, analizę danych przestrzennych, ich wizualizację oraz zarządzanie danymi w geobazach. Dlatego nasi absolwenci idąc do pracy, są w już w pełni przygotowani do wykonywania ważnych zadań, o czym świadczą chociażby dzisiejsze prelekcje studenckie – zaznacza dr inż. Marek Ogryzek, kierownik Laboratorium GIS, współorganizator Dnia GIS.

Na zakończenie wydarzenie rozstrzygnięto konkurs na najciekawsze postery i wystąpienia oraz przyznano nagrody.

Wyniki konkursu na najciekawszy poster:

1 miejsce:

 • Ida Nawrocka, Gołota Natalia, Mężykowska Anna (ZS nr 3 w Szczytnie)

2 miejsce:

 • Konrad Kaliniewicz (V LO w Olsztynie)
 • Julia Kornas, Dominika Grabińska, Marta Nowicka (V LO w Olsztynie)

3 miejsce:

 • Ignacy Choroszewski (IV LO w Olsztynie)

Wyniki konkursu na najciekawsze wystąpienie:

1 miejsce:

 • Adrianna Drężek, Dawid Rożankiewicz – DroneMapping: Twoje Narzędzie do BIM i GIS

2 miejsce:

 1. Justyna Zygadło – Potencjał solarny miasteczka akademickiego Kortowo
 2. Ewa Antonowicz, Katarzyna Zglejc – Wirtualny spacer po Olsztynie z wykorzystaniem narzędzi ArcGis Pro
 3. Dawid Rutkowski – Mapa w służbie inżynierii sanitarnej: Jak nowoczesne technologie mapowe kształtują przyszłość projektowania sieci sanitarnej?
 4. Julia Lipner, Marlena Wcisło – Zastosowanie fotogrametrii w BIM i GIS

3. miejsce:

 • Adam Garustowicz – Wykorzystanie GIS w programach graficznych 3D
 • Marta Woźniak, Justyna Zygadło – Nieoczywista turystyka w rozumieniu młodzieży

Nagroda dziekana Wydziału Geoinżynierii:

 • Justyna Zygadło – Potencjał solarny miasteczka akademickiego Kortowo;
 • Dawid Rutkowski – Mapa w służbie inżynierii sanitarnej: Jak nowoczesne technologie mapowe kształtują przyszłość projektowania sieci sanitarnej?;

Nagroda firmy ESRI Polska:

 • Nadia Kamińska, Amelia Łapszewicz (V LO w Olsztynie);

Źródło: UWM

Konferencje - aktualności

22 lutego 2024

W dniach 18 - 19 kwietnia 2024 roku na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbędzie się XVIII Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji.

20 lutego 2024

W dniach 3–5 października 2024 roku w Szczecinie i Pobierowie odbędzie się XXXV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii pod hasłem "Społeczna rola kartografii".

31 stycznia 2024

W dniach 30 maja – 1 czerwca 2024 r. w Trnavie już po raz dwudziesty ósmy odbędą się tradycyjne Międzynarodowe Czesko-Słowacko-Polskie Dni Geodezji.

23 stycznia 2024

Centrum Teledetekcji w Instytucie Geodezji i Kartografii zaprasza do udziału w międzynarodowej Konferencji pt. „Narzędzia do przekazywania rolnikom informacji na temat plonów z użytków zielonych w...

09 stycznia 2024

W dniu 15 stycznia 2024 r. odbędzie się konferencja online podsumowującej działania realizowane w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FPCUP).

08 stycznia 2024

W dniach 18-20 września 2024 r. w Szczecinie odbędzie się XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych...

19 grudnia 2023

W piątek 8 grudnia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyło się VIII Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci orgaznizowane przez KNG Dahlta, czyli...

01 grudnia 2023

W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Dzień Teledetekcji odbędzie się pod hasłem "Od Kopernika do Łazika. Rok kopernikański - kosmiczne zagadnienia".

28 listopada 2023

Drony do oceny stanu powietrza i upraw, do monitoringu obszarów leśnych, do pozyskiwania danych, a nawet do inspekcji budowlanej – te i wiele więcej zastosowań nowoczesnych technologii pomiarowych...

24 listopada 2023

W dniach 29-30 listopada 2023 roku w Coll. Biologicum UAM w Poznaniu odbędzie się VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej. Pierwszy dzień obrad...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser