Relacja z Forum Systemów BSL

We wtorek, 26 marca, Z-Hotel w Otwocku gościł uczestników Forum Systemów BSL. Dla tych, którzy nie mają z dziedziną do czynienia na co dzień wyjaśniamy: BSL to skrót od Bezzałogowych Systemów Latających. Forum doszło do skutku dzięki firmom Robokopter Technologies oraz Letitbe Managment.

Spotkanie rozpoczęło się od pokazu najnowszych konstrukcji firmy Robokopter Technologies, w tym oktokoptera dedykowanego do zadań związanych z obsługą imprez masowych. Jest to najmłodsze dziecko tej niewielkiej warszawskiej firmy, która na rozwój swoich technologii dostała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Po prezentacji sprzętu uczestnicy forum przeszli do sali konferencyjnej, gdzie Artur Czeszejko - Sochacki oficjalnie otworzył spotkanie wskazując równocześnie jego cele. Na sali konferencyjnej znaleźli się przedstawiciele firm sektora BSL, użytkownicy tych systemów oraz zainteresowani ich wykorzystaniem. Tych ostatnich wśród prelegentów jak i słuchaczy było zdecydowanie najwięcej.

Maciej Ochocki - Vigo SystemPo krótkim wstępie dokonanym przez prezesa obu firm organizujących Forum, odbyły się kolejne prezentacje. Rozpoczął je Maciej Ochoński z Vigo System S.A. (na zdjęciu po prawej), które jest światowym liderem w produkcji detektorów podczerwieni. Wskazał on obszary możliwego wykorzystania BSL, a jeden z wątków, czyli badania termowizyjne rozwinął po nim w obszernej prezentacji Wojciech Derwiński z Termocertu. Przykład zastosowania narzędzi teledetekcyjnych w praktyce zobrazowany został w kolejnym wystąpieniu - ponownie Maciej Ochoński mówił o metodach, jakich użyto celem potwierdzenia łamania prawa w słynnej już aferze zakopywania szczątków organicznych na polach należących do byłego senatora Henryka Stokłosy. Ewa Bieńkowska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. wskazała szanse zastosowania bezzałogowców do diagnozy sieci elektrycznej, a znana z działalności na wielu polach firma Visimind przedstawiła swój profil działalności oraz możliwość zastosowania BSL tam, gdzie nie można badać terenu za pomocą tradycyjnych, załogowych jednostek latających. Podsumowując pierwszą część spotkania można powiedzieć, że upłynęła ona pod znakiem poszukiwań dróg zastosowania BSL.

Część druga rozpoczęła się od wykonania na żywo przy pomocy oktokoptera, serii zdjęć sferycznych z wysokości, z których następnie Mariusz Mikołajczyk reprezentujący 3dpanorama.pl stworzył trójwymiarową wizualizację terenu wokół Z-hotelu. Działalność swoich firm zaprezentowali przedstawiciele Globemy, Kadex Geodezja (tutaj jednym z nowych obszarów działalnościy jest modelowanie BIL) oraz Taxus SI, która korzysta z systemu AVI. O zaawansowanych projektach prowadzonych z wykorzystaniem BSL mówili natomiast przedstawiciele jednostek badawczych - Bogusław Slesiński z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego oraz Justyna Jeziorska z Uniwersytetu Wrocławskiego. System senseFly zaprezentowany przez ośrodek z Wrocławia różnił się znacząco od pozostałych funkcjonalnością oraz parametrami (ultralekka i niewielkich rozmiarów konstrukcja, prędkość lotu i jakość wykonywanych pomiarów). Ostatnim oficjalnym wystąpieniem na forum był wywód Michała Wojasa, prezesa FlyTech. Jako czynny pilot i instruktor lotniczy wskazał on na pilną potrzebę regulacji prawnych dotyczących lotów systemów bezzałogowych. Rynek BSL rozwija się bowiem niezwykle dynamicznie, a wciąż nie są jasno określone przepisy i zasady, na jakich komercyjne statki bezzałogowe mogłyby znajdować się w przestrzeni powietrznej.

Często konferencje i różne spotkania odbywają się, kończą i żaden ślad w rzeczywistości bądź pamięci po nich nie pozostaje. W przypadku Forum Systemów BSL może być inaczej. Bowiem wspólną inicjatywą Michała Wojasa i Artura Czeszejko - Sochackiego jest założenie stowarzyszenia, o którym mówili przed pożegnaniem uczestników. Stowarzyszenie owo miałoby skupiać firmy i instytucje z dziedziny BSL oraz reprezentować ich interesy, ze szczególnym dążeniem do wdrażania regulacji prawnych dotyczących lotów bezzałogowych. Czy założenie takiej grupy stanie się faktem? Po odbytym Forum widać wyraźnie, że miałoby ono rację bytu, a uczestnicy rynku związanego z BSL potrzebują mówić jednym głosem w sprawach prawa. Siebie nawzajem potrzebują również dostawcy jednostek latających i ci, którzy mogliby je wykorzystać. Stowarzyszenie byłoby dobrym miejscem do nawiązania kontaktów i dalszej współpracy.

Podsumowując, można powiedzieć, że Forum Systemów BSL spełniło swoje zadanie. Było spotkaniem, wymianą myśli, przedstawieniem dążeń, potrzeb i oczekiwań wielu stron. Jego cele postawione na początku zostały osiągnięte, a perspektywa dalszej współpracy w ramach stowarzyszenia napawa dużym optymizmem. Czy odbędzie się kolejne tego typu spotkanie? Prezes Sochacki wyraził cichą nadzieję, że być może się uda. Czekamy więc.

Zobacz galerię zdjęć z Forum BSL

Szymon Rabiej

Konferencje - aktualności

10 maja 2024

W dniach 18-21 lipca 2024 roku na Politechnice Łódzkiej odbędzie się State of the Map Europe 2024 - międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w różnych krajach Europy. Jego celem jest wymiana...

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser