Podsumowano SIP woj. opolskiego

opolskie sipW dniach 5-6 września 2012 r. w Izbicku odbyła się konferencja podsumowująca budowę systemu informacji przestrzennej województwa Opolskiego.

Serwis powstał w ramach projektu "Opolskie w Internecie - system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa opolskiego", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. W podsumowaniu, realizowanego ponad dwa lata projektu, wzięli udział jego aktywni uczestnicy, a także przedstawiciele instytucji, którzy będą z jego efektów korzystać.

- Dzisiejsza konferencja to ważne spotkanie, ponieważ ciągły wzrost znaczenia technologii informatycznych w codziennym życiu jest bezsprzeczny. Przykładem tego procesu może być wykorzystanie informacji przestrzennej w zarządzaniu regionem i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji - mówił marszałek Józef Sebesta, otwierając spotkanie w Izbicku.

Największą zaletą systemu jest przede wszystkim zintegrowanie wszystkich baz danych oraz ich lokalizacja na mapach. - W jeden spójny system "pospinano" rozproszone do tej pory dane, gromadzone przez samorząd województwa i inne instytucje mówiła Edyta Wenzel-Borkowska, kierownik projektu. - Dzięki temu np. prace analityczne, które podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku trwały kilka dni i nocy, dziś możemy wykonać w ciągu kilku minut. To korzyści dla całego regionu, ale też gospodarność czasu i środków.

Ortofotomapy, które są istotną częścią systemu, zostały opracowane na podstawie zdjęć lotniczych i dokładnego laserowego scanningu terenu. W efekcie to niezwykle dokładne - niemal z dokładnością do 10 cm - odwzorowane całego terenu. Na mapy można nałożyć około 600 warstw tematycznych, które są elementami systemu, zawierającego około 23 tysięcy rodzajów obiektów. W oparciu o zgromadzone dane można tworzyć także własne mapy, można też je zamieszczać na dowolnych stronach internetowych. Elementem projektu są także wizualizacje najciekawszych obiektów zabytkowych w regionie w formacie 3D - możemy oglądać w ten sposób m.in. pałac w Mosznej, nyską katedrę, zamek brzeski czy zabytki Opola. To nie tylko ciekawa promocja regionu, ale także nieocenione źródło do ewentualnych prac konserwatorskich.

Serwis oparty jest na technologii Intergraph GeoMedia SDI Portal. Posiada funkcję przeglądanie map pochodzących z różnych usług (WMS, WMTS), wyszukiwanie usług i danych oraz nazw geograficznych, narzędzia do wykonywania pomiarów na mapie oraz analiz przestrzennych.

System, który znajduje się w fazie końcowych testów, zostanie zakończony do końca października br. Uczestnicy konferencji wyrażali nadzieję, że jego efekty okażą się nieocenione w pracy wielu służb i instytucji, z pożytkiem dla całego regionu.

Całkowita wartość projektu to kwota 9 961 618,56 zł.

Serwis dostępny pod adresem http://www.mapy.opolskie.pl/

Problemy na starcie

W kilka godzin po oficjalnym uruchomieniu system się zawiesił. Na forach internetowych zawrzało. Internauci zarzucali Urzędowi Marszałkowskiemu wyrzucenie w błoto 10 milionów złotych.

W czwartek po południu biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego opublikowało oświadczenie Intergraph Polska (wykonawcy systemu) wydane w związku z trudnościami w dostępie do serwisu. Czytamy w nim, iż "nieprawidłowości, w szczególności brak dostępu do serwisu, wynikały z prób nadużycia systemu. Zanotowano próby nieautoryzowanego wejścia na konta administracyjne w późnych godzinach nocnych. Istotna część zapytań pochodziła z wąskiej puli adresów IP i była prawdopodobnie generowana przez automatyczny program (tzw. bota)."

Marcin Kick - kierownik projektu ze strony wykonawcy - zapewnia, że trudności mają charakter przejściowy i sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Źródło: UM Województwa Opolskiego

Konferencje - aktualności

10 maja 2024

W dniach 18-21 lipca 2024 roku na Politechnice Łódzkiej odbędzie się State of the Map Europe 2024 - międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w różnych krajach Europy. Jego celem jest wymiana...

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser