• Grzegorz Szczypa

Zmiany klimatyczne coraz częściej przyczyną konfliktów zbrojnych na świecie

Wszystko wskazuje na to, że czas pokoju dobiega końca. Myśleliśmy, że pierwsze dopadnie nas przeludnienie, ale grubo się myliliśmy, bo najpierw dobiera się do nas sama planeta. Ciekawi, co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Zmiany klimatyczne coraz częściej przyczyną konfliktów zbrojnych na świecie

Na stronie Crisis Group znajdziemy rezultaty prac łączących regionalne badania z nauką o klimacie i metodami ilościowymi, które mają zdiagnozować pierwotne przyczyny konfliktów w krajach zagrożonych katastrofą klimatyczną.

Badania te maja podstawową rolę – powinny wyznaczyć kierunki zmian politycznych, ułatwiających przeżycie jak największej liczby obywateli danego regionu. Zauważmy jedno – nikt już nie mówi o tym, jak uniknąć katastrofy, ale jak się do niej przygotować. Czyżby wszystko zostało już przesądzone?

Witryna nie jest tradycyjną mapą, a raczej czymś w rodzaju wirtualnej lekcji, wykorzystującej różne metody podawania wiedzy i angażowania użytkownika. Wspaniale łączy mapy konkretnych terenów, łącznie z widowiskowymi obrazami trójwymiarowymi, z historią i głównym zagrożeniem w danym miejscu. 

Świetnym przykładem będzie jedno zdanie, podsumowujące powodzie w Sudanie Południowym: „Ludzie i węże walczyli o kawałek suchego miejsca”. Analizom poddano również Kenię i Nigerię – każde z tych państw już dziś targane jest konfliktami o podstawowe zasoby, takie jak woda, ziemia i żywność.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser