Mapa porzuconych majtek. W imię nauki!

Ha! Myślicie, że to żart? Nic z tego! Wielu mieszkańców Szwajcarii nie dość, że zakopuje swoją bieliznę, to później jej zdjęcia wysyła innym szacownym obywatelom. A wszystko to w imię … nauki!

Z cyklu dziwne mapy: mapa porzuconych majtek

Dawno nie spotkałem się z równie intrygującą inicjatywą, która byłaby tak medialna, a jednocześnie naukowo użyteczna, jak wspomniane już badania Szwajcarów. Żarty żartami, ale naprawdę może ogarnąć nas smutek, kiedy zobaczymy, jak potężne kwoty marnotrawione są w Polsce na uprawianie nauki, a jak mądrze i z troską o dobro ogółu postępują inne nacje, nie wydając przy tym milionów z publicznych pieniędzy.

Wystarczy idea, której sens jest ważna dla „zwykłych” ludzi, a bez trudu udaje się stworzyć wolontariacką siatkę powiązań, zgrupowaną wokół konkretnego eksperymentu. W tym przypadku pomysł jest genialny w swojej prostocie: bawełniane majtki i torebki po herbacie mają służyć nauce i wspólnemu dobru! Brzmi zbyt prosto, by mogło działać?

No to dodajcie do tego specjalistyczne narzędzia i postępowania laboratoryjne (analizy DNA, pomiar zawartości gazów itp.), a okaże się, że naprawdę duże rzeczy mają małe początki.

O co chodzi w badaniu? Bawełna organiczna jest źródłem pożywienia dla różnych mikroorganizmów w glebie, a torebki herbaty gniją w określonym czasie – oba te procesy pozwalają określić stan gleby, w której zostały zakopane.

Jeśli wyniki aktywności ziemi w naszym otoczeniu okażą się niezadowalające, możemy pomóc wrócić jej życie.

Nasze patronaty

GIScience 2021
27-30 września 2021
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
26-27.05.2021
XXI Conference of PhD Students and Young Scientists
23-25.06.2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018