• gisplay.pl

Jeden z twórców systemu GPS doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Profesor Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda nazywany "ojcem systemu GPS" otrzymał w czwartek, 21 marca 2024 roku, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Prof. Bradford Parkinson został doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (fot. Magdalena Czernek/UMG)

Prof. Bradford Parkinson został doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (fot. Magdalena Czernek/UMG)

Profesor Parkinson, amerykański inżynier oraz wynalazca, emerytowany pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF), od studiów doktoranckich związany jest z Uniwersytetem Stanforda. Profesor osobiście kierował wystrzeleniem na orbitę pierwszych satelitów GPS, odpowiadał za ich koordynację oraz testy przed oddaniem do użytku. W historii zapisał się jako twórca wielu nowatorskich zastosowań systemu GPS, a innowacyjność jego prac została potwierdzona uzyskaniem siedmiu patentów. Za swoją działalność naukową i zawodową Profesor Parkinson był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jedną z najważniejszych nagród jest Nagroda Królowej Elżbiety dla całego zespołu odpowiedzialnego za architekturę i budowę systemu GPS, wręczona w 2019 roku przez obecnego króla Karola III.

W przemówieniu okolicznościowym otwierającym uroczystość nadania Profesorowi Parkinsonowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit przypomniał o 50. rocznicy zapoczątkowania wspólnego cywilno-wojskowego programu technicznego Globalnego Systemu Pozycjonowania GPS-NAVSTAR, który całkowicie zrewolucjonizował nawigację lotniczą, morską i lądową, a którego prof. Bradford Parkinson był głównym architektem jako dyrektor Biura Programowego systemu GPS Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF). 

Laudację wygłosił prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski. Promotor doktoratu honorowego podkreślił między innymi, jak przełomowe w skali świata było stworzenie oraz uruchomienie systemów satelitarnych, które zawdzięczamy pracy prof. Bradforda Parkinsona.

Po laudacji nastąpiło trzykrotne odczytanie aktu nadania godności Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jako pierwszy dokument w języku polskim odczytał JM Rektor Uczelni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, następnie akt w języku angielskim odczytał prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, zaś jako ostatni tekst aktu nadania godności Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w języku łacińskim odczytał mistrz ceremonii Aleksander Gosk.

Następnie głos zabrał prof. Bradford Parkinson, który wygłosił specjalnie przygotowany na tę okoliczność wykład. Na wstępie Uczony wyraził swoje podziękowania.

Następnie Profesor Parkinson bardzo szczegółowo podzielił się historią powstania GPS, wskazał również na pewne trudności, jakie pojawiły się w toku rodzenia się tak przełomowego odkrycia:

- Cofnijmy się w czasie o niewiele ponad 50 lat. Poniosłem wówczas swoją największą życiową klęskę. Byłem młodym pułkownikiem Sił Powietrznych. Przemierzyłem długą drogę ze swojej bazy w Los Angeles do Waszyngtonu D.C. w celu wygłoszenia wystąpienia przed ścisłym gronem decyzyjnym Ministerstwa Obrony. Nadszedł dzień, kiedy stanąłem w sali konferencyjnej wypełnionej po brzegi najwyższej rangi dowódcami wojskowymi i cywilnymi. Byłem wówczas niedawno mianowanym szefem projektu i chciałem zademonstrować nowy system nawigacji satelitarnej. Po skończonym wystąpieniu opuściłem salę. Kiedy zaproszono mnie ponownie do środka, decyzja była jednogłośna. Nie. Nie chcieli tego zatwierdzić. Zaczęliśmy potem nazywać ten dzień czarnym czwartkiem. (…) Jednak, jak się później okazało, podnieśliśmy się z tej porażki i chociaż nazwaliśmy ten dzień w tak mroczny sposób, to tak naprawdę powinniśmy nazwać go złotym czwartkiem, czego powody zaraz wyjaśnię. (…) Cztery miesiące później udało mi się cofnąć tę niekorzystną decyzję. Miało to miejsce w grudniu 1973 roku, naprawdę niewiele ponad 50 lat temu. Zyskaliśmy zgodę na kontynowanie prac. Chciałbym podziękować Wam wszystkim za pomoc w uczczeniu naszej rewolucji! - powiedział prof. Bradford Parkinson.

Wykład Profesora Parkinsona zakończył się krótką dyskusją z uczestnikami uroczystości, żywo zainteresowanymi przedstawionymi zagadnieniami. 

Z okazji nadania Profesorowi Bradfordowi Parkinsonowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytet Morski w Gdyni wydał okolicznościową książkę pt. "Prof. Bradford Parkinson. Doktor honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni".

Źródło: UMG

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser