• gisplay.pl

Naukowcy z Wrocławia sprawdzili zegarki sportowe pod kątem dokładności pozycjonowania satelitarnego

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opublikowali wyniki badań dotyczące dokładności pozycjonowania satelitarnego przy użyciu modułów GNSS w zegarkach sportowych.

Badania koncentrowały się na ocenie precyzji pozycjonowania 2D, różnicy wysokości i odległości w dziesięciu różnych zegarkach sportowych, uwzględniając różne kombinacje systemów GNSS. Naukowcy przedstawili eksperymenty, które nie tylko analizują pozycjonowanie 2D, ale również dostarczają pełniejszych danych na temat odległości i różnicy wysokości. Każdy eksperyment został przeprowadzony w trzech konfiguracjach GNSS: GPS (G), GPS+GLONAS (G+R), GPS+Galileo (G+E).

Przeprowadzone eksperymenty dla zegarków sportowych a) test jakości pozycjonowania dla składowych współrzędnych, b) eksperyment pomiaru wysokości, c) test pomiaru odległości na bieżni lekkoatletycznej (fot. IGiK UPWr)

Pierwszy eksperyment - pozycjonowania - przeprowadzono na trasie testowej o długości około 2,7 km we Wrocławiu, obejmującej obszary o zróżnicowanej widoczności nieba. Drugi eksperyment - z pomiarem wysokości - przeprowadzono na stalowej wieży o wysokości 36,83 m, zlokalizowanej w miejscowości Kotowice, koło Wrocławia. Pomiary wykonano na 13 poziomach oddalonych od siebie o około 2,9 metra. Trzeci eksperyment koncentrował się na ocenie dokładności zegarków sportowych w określaniu odległości. W tym celu eksperyment przeprowadzono na pełnowymiarowej bieżni lekkoatletycznej zlokalizowanej we Wrocławiu.

W badaniach wykorzystano zegarki sportowe od trzech producentów (Garmin, Polar, Suunto): Suunto 5, Suunto Ambit3, Garmin Forerunner 735XT, Garmin Forerunner 745, Garmin Fenix 6 PRO, Garmin Vivoactive 3 Music, Garmin Vivoactive 4s, Polar Grit X, Polar M430, Polar Vantage V. Zegarki te obsługują zazwyczaj trzy systemy GNSS, ale korzystają z dwóch jednocześnie w trakcie aktywności, zależnie od preferencji użytkownika. Umożliwiają także dostosowanie trybu śledzenia pozycji do potrzeb i czasu działania na baterii.

Wyniki

Najlepsze wyniki w pozycjonowaniu osiągnął Polar M430 z użyciem GPS i Garmin Fenix 6 PRO z użyciem GPS+GLONASS. Naukowcy zauważyli też, że pomimo niższej ceny, Polar M430 osiąga podobny poziom dokładności pozycjonowania 2D co zegarek Garmin Fenix 6 PRO.

W eksperymencie dotyczącym pomiaru wysokości względem pomierzonych poziomów wieży dla trzech zegarków sportowych nie uzyskano wyników z powodu problemów technicznych. Dla pozostałych urządzeń wyniki wskazują, że nie są one odpowiednie do pomiaru wysokości. Pomimo wzrostu wysokości, niektóre modele pokazywały niższe odczyty na wyższych poziomach na wieży. Jedynie zegarki sportowe Garmin Forerunner 745 i Garmin Fenix 6 PRO konsekwentnie wykazywały wzrost wartości na każdym kolejnym poziomie, gdzie dokonywano pomiarów.

W eksperymencie dotyczącym odległości na bieżni, różne modele zegarków sportowych wykazywały różną dokładność w zależności od wybranej konstelacji. Ponownie, najbardziej precyzyjny wynik uzyskano przy użyciu tylko GPS, tym razem z zegarkiem sportowym Polar Vantage V.

Więcej o przeprowadzonych badań przeczytacie na stronie IGiK UPWr.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser