Zachowanie ludzi w czasie pandemii. Dane z Google Maps
Google przeanalizował dane ze swoich map przed pandemią i w jej trakcie, aby zapoznać się z trendami dotyczącymi sposobu poruszania się ludzi, spędzania czasu, czy zainteresowań kulinarnych.
Nawet podczas pandemii ponad 1 miliard ludzi nadal korzysta z Map Google. Z analizy firmy wynika, że w całym kraju jednym z najpopularniejszym środków transportu nadal pozostaje samochód, podczas gdy zainteresowanie transportem publicznym spadło o 19%. Mocną alternatywą stała się również jazda na rowerze - zainteresowanie dwukołowym pojazdem wzrosło w całym kraju o 20% w porównaniu z dniami przed pandemią.
Popularne godziny na Mapach Google to niezbędne narzędzie, jeżeli chcecie uniknąć niechcianych tłumów, zaoszczędzić czas, a także zachować dystans społeczny. I tak, w czasie gdy restauracje były otwarte, najchętniej odwiedzano je w soboty wczesnym wieczorem (o godzinie 18), a najrzadziej w poniedziałek. Najmniej oblegane w pierwszy dzień tygodnia były również kawiarnie (między godziną 15 a 17). Za to najwięcej osób decydowało się wpaść na kawę w sobotę o godzinie 12 lub 17, a także w niedzielę między godziną 16 a 18. Także w ostatni dzień tygodnia zaobserwowaliśmy największy ruch w parkach (około godz. 16), a najmniejszy we wtorki z samego rana (o godzinie 6!). W sklepach spożywczych najmniej popularna godzina wizyt to 7 rano w poniedziałki. Najwięcej osób znajduje się w nich piątek między godziną 16 a 17 oraz w sobotę o 12. W aptekach najluźniej jest w poniedziałek rano (o godzinie 9), z kolei największy ruch odnotowano w piątki o godzinie 11 i 15.
W kwietniu wyszukiwania miejsc poza domem, takich jak parki, ogrody czy plaże spadło o 249% w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią. Z kolei zainteresowanie miejscami na świeżym powietrzu i blisko natury powróciło w wakacje. Najpopularniejszym miesiącem dla tych wyszukiwań był sierpień, odnotowano wówczas wzrost o 51%. Wśród najpopularniejszych miejsc tego typu w Warszawie znalazły się Łazienki Królewskie i Pole Mokotowskie. W Katowicach była to Pustynia Błędowska i Babia Góra, w Krakowie Ojcowski Park Narodowy i Puszcza Niepołomicka, a w Poznaniu: Park Cytadela oraz Park Sołacki.
Czas pandemii zachęcił mieszkańców Warszawy do odnowienia swoich mieszkań - w maju znacznie wzrosła liczba wyszukiwań sklepów z akcesoriami dla domu i ogrodu, i była to wartość o 73% wyższa niż w analogicznym okresie przed pandemią.
A czy jesteście ciekawi trendów kulinarnych? Najpopularniejsze wyszukiwania w Polsce związane z jedzeniem to: kawiarnia, kebab, śniadanie, ramen, kuchnia włoska, kuchnia gruzińska, kuchnia indyjska, kuchnia azjatycka, kuchnia tajska oraz kuchnia chińska.
Nowe funkcje w Google Maps na czas pandemii
Od początku pandemii do Map Google dodano prawie 250 nowych funkcji i ulepszeń. Na przykład, aby pomóc małym firmom, na początku tego roku Google wprowadził wiele nowych, bezpłatnych funkcji, aby mogły one informować swoich klientów o takich rzeczach, jak np. oferowanie jedzenia na wynos, z dostawą lub dostawą bez kontaktu. Obecnie możecie znaleźć te informacje w wyszukiwarce i Mapach dla ponad 242 000 restauracji i sprzedawców detalicznych w Polsce.
W nadchodzących tygodniach wprowadzone zostaną dwa nowe ulepszenia.
Zaktualizowana warstwa danych COVID na Androida i iOS wkrótce pokaże jeszcze więcej informacji, w tym wszystkie przypadki wykryte na danym obszarze, a także szybkie linki do zasobów na temat COVID od władz lokalnych. Jest to szczególnie przydatne jeśli wyjeżdżacie z miasta i chcecie szybko zapoznać się z lokalnymi wytycznymi, punktami gdzie można przeprowadzić testy i ograniczeniami w innym mieście.
Jeśli planujecie skorzystać z transportu publicznego w tym okresie, Mapy Google mogą pomóc Wam łatwiej zachować dystans społeczny dzięki informacjom o zatłoczeniu dostępnymi w czasie rzeczywistym. Na całym świecie, w telefonach z systemem Android i iOS, będziecie mogli sprawdzić, jak zatłoczony jest nadjeżdżający autobus, pociąg lub linia metra. Będzie to możliwe dzięki informacjom zwrotnym udostępnianym na bieżąco przez użytkowników Map Google z całego świata (gdziekolwiek są dostępne dane).