• Grzegorz Szczypa

Szukasz inspiracji? Spójrz na najpiękniejsze zdjęcia z Google Earth

Dzięki Google Earth możemy na własne oczy przekonać się, jak wiele budzących niesamowite emocje widoków skrywa nasza planeta.

Na co dzień korzystamy z dorobku map giganta z Mountain View raczej typowo użytkowo: planujemy trasy, sprawdzamy korki, szukamy dogodnego parkingu. Dzięki krajobrazom uchwyconym w Eath View możemy poszukać tu zupełnie nowych wrażeń i funkcjonalności. Jakich? O tym poniżej.

Earth View to zbiór tysięcy najbardziej uderzających krajobrazów, jakie znajdziemy w Google Earth. Jesteśmy w stanie zobaczyć planetę z kosmosu przez niespełna ostatnie 50 lat i ciągle wiele takich fotografii potrafi wywrzeć na nas kolosalne wrażenie. Prezentowana strona przenosi nas na ekran mapy świata, na której kolorowymi punktami Google zaznaczyło najbardziej fascynujące ujęcia. Znajdziemy tu zarówno zdjęcia gigantycznych arterii komunikacyjnych (choćby Paramount w Stanach Zjednoczonych), surrealistycznych krajobrazów pustynnych, poprzecinanych wielobarwnymi liniami niesionego wiatrem piasku (Egipt i fragment pustyni przechodzącej w wybrzeże) czy w końcu antarktyczne pasma spękanego lodu, układające się w kompozycję przywodzącą na myśl malarstwo minimalistyczne (Antarktyka).

Żeby było ciekawiej, nie zabrakło tu polskiego akcentu w postaci przepięknej fotografii Malborka oraz niezwykle kuriozalnej podpisanej jako Warszawa – dlaczego kuriozalnej, dowiecie się rzucając na nią okiem.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser