• gisplay.pl

Mapy Google: Nowe funkcje na 15-te urodziny

Mapy Google: Nowe funkcje na15-te urodzinyMinęło 15 lat jak powstały Mapy Google. Z tej okazji aplikacja może pochwalić się nowym wyglądem i aktualizacjami produktowymi, które wprowadzono w oparciu o opinie użytkowników.

 Z okazji 15-tych urodzin zaktualizowano aplikację Map Google na Androida oraz iOS, które ułatwiają znalezienie informacji dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

  • Odkrywaj: Szukacie miejsca na obiad w pobliżu swojego biura? Chcecie wybrać się na dobry koncert? W karcie Odkrywaj udostępniono informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach.
  • Dojazd: Aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
  • Zapisane: Można przeglądać swoje zapisane miejsca, organizować plany na następną podróż oraz udostępniać swoje rekomendację w jednym wygodnym miejscu.
  • Opublikuj: Dzięki nowej karcie można łatwo dzielić się swoją lokalną wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
  • Najnowsze: Nowa karta Najnowsze jest źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie możecie przegapić zdaniem lokalnych ekspertów i wydawców (takich jak np. The Infatuation).
 
W minionym roku w aplikacji wprowadzono prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Już niedługo nowe informacje o trasie zebrane od osób, które już nią jeździły. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będziemy mogli poznać szczegóły, takie jak:
  • Temperatura: sprawdzimy wcześniej, czy według poprzednich pasażerów w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
  • Dostępność: będzie można zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem, dostępnym przyciskiem STOP lub dobrze widoczną diodą LED.
  • Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, znajdziemy te informacje.
  • Bezpieczeństwo na pokładzie: sprawdzimy czy dany środek transportu jest monitorowany - niezależnie od tego, czy jest to obecność pracownika ochrony, zainstalowane kamery bezpieczeństwa czy dostępność linii pomocy.
  • Liczba dostępnych wagonów: np. w Japonii będzie można wybrać trasę na podstawie liczby wagonów, aby zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
 
Powyższe przydatne informacje pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i pojawią się obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Aby pomóc przyszłym pasażerom, możecie wypełnić krótką ankietę w Mapach Google na temat swoich wrażeń z ostatnich podróży. Powyższe informacje zaczną pokazywać na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.
 
W ubiegłym roku wprowadzono Live View. Dzięki zdjęciom Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości (AR). W nadchodzących miesiącach Google będzie testować nowe możliwości Live View, zaczynając od lepszej pomocy za każdym razem, gdy wyszukujemy miejsca. Będziemy mogli szybciej zobaczyć, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinniśmy się udać.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser