• Jarosław Zoń

Mapa ataków na prasę w 2023 roku

Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby ataków na wolność i życie dziennikarzy na całym świecie - alarmuje Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists – CPJ). Przygotowane przez organizację story map ma na celu zwrócić uwagę ludzi na rosnące problemy niebezpieczeństwa związane z pracą dziennikarzy na świecie.

Mapa ataków na prasę w 2023 roku (fot. CPJ)

Mapa ataków na prasę w 2023 roku (fot. CPJ)

Wizualizacja Attack on the Press in 2023 przygotowana została wraz z krótkim tekstem, opisującym ogrom tragedii i niebezpieczeństw, związanych z praca dziennikarzy. Na interaktywnych mapach ukazano, w których państwach praca dziennikarzy jest najbardziej niebezpieczna, w związku z ich zabójstwami oraz więzieniem.

Poprzedni rok był wyjątkowo tragiczny pod względem agresji wobec dziennikarzy. Według ustaleń Komitetu w roku 2023 życie straciło 99 dziennikarzy, co jest najwyższą liczbą od roku 2015. Aż 78 z nich zginęło w czasie wykonywania pracy, głównie w trakcie relacjonowania konfliktów zbrojnych. Na rekordową liczbę zabitych największy wpływ miała wojna między Izraelem a Palestyną, za sprawą której w ciągu trzech miesięcy zginęło więcej dziennikarzy, niż kiedykolwiek w jednym kraju w ciągu całego roku. Wśród 99 dziennikarzy którzy zginęli w 2023 roku, 72 z nich byli to Palestyńczycy. Przywoływane dane ukazują realne niebezpieczeństwo, z jakim mierzą się dziesiątki dziennikarzy na całym świecie.

Kolejnym niebezpieczeństwem i formą opresji wobec dziennikarzy było więzienie ich w związku z ich działalnością. W całym 2023 roku 320 reporterów zostało osadzonych w więzieniach w związku ze swoją pracą (w roku 2022 do więzień trafiło 360 dziennikarzy). Przyczyną niemal rekordowej liczby dziennikarzy więzionych na całym świecie była tym razem nie tylko wojna, lecz także rosnący w wielu państwach autorytaryzm w tym dążenia rządów, aby uciszyć głosy sprzeciwu wobec ich działań. Najwięcej dziennikarzy uwięziono w zeszłym roku w Chinach, Mjanmie, Białorusi, Rosji oraz Wietnamie, a więc w państwach rządzonych przez silne, autorytarne rządy, dla których jakakolwiek forma sprzeciwu wiąże się z dużymi konsekwencjami, szczególnie w przypadku dziennikarzy. Ponad 65% dziennikarzy ujętych w opracowaniu zostało oskarżonych o propagowanie fałszywych informacji, terroryzm czy działanie antypaństwowe. Wśród osób opisanych przez Komitet Ochrony Dziennikarzy znalazł się m.in. Andrzej Poczobut, będący działaczem mniejszości polskiej na Białorusi.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser