• Jarosław Zoń

Sztuczna inteligencja pomoże wykrywać wycieki ropy na morzach

Cerulean to bezpłatne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję i zdjęcia satelitarne do monitorowania zanieczyszczenia mórz i oceanów ropą naftową.

(Fot. cerulean.skytruth.org)

Narzędzie to zaprojektowane zostało w dwóch głównych celach: znajdowanie plam ropy na zdjęciach satelitarnych przy użyciu modeli głębokiego uczenia się oraz identyfikacji pobliskich statków i przybrzeżnych platform wiertniczych, które mogły być odpowiedzialne za wyciek ropy do oceanu.

Obecnie plamy ropy są wykrywane przy użyciu modelu Mask R-CNN wytrenowanego na zestawie danych obejmującym 600 plam ropy oznaczonych przez ekspertów. Model ten stosowany jest do trzech warstw danych:

  • Polaryzacja VV danych GRD Sentinel-1 z programu satelitarnego Copernicus ESA. Przygotowany model przetwarza tylko sceny Sentinel-1, które przecinają się z oceanem lub morzami śródlądowymi.
  • Bliskość infrastruktury morskiej określona na podstawie globalnej mapy infrastruktury morskiej z okresu około 2021 r. stworzonej przez Global Fishing Watch. Wygenerowany został zestaw rastrów, które odpowiadają odległości do najbliższego fragmentu morskiej infrastruktury naftowo-gazowej zidentyfikowanej w zbiorze danych.
  • Globalne natężenie ruchu statków morskich, opublikowane przez Globalny Serwis ds. Gęstości Ruchu Morskiego, przeskalowane w celu dopasowania do rozdzielczości danych wejściowych Sentinel-1.

Na samej stronie zaprezentowana została mapa, na której zaznaczone zostały punkty, gdzie doszło do zanieczyszczenia wód przez wyciek ropy. Wyświetlane informacje możemy dowolnie filtrować poprzez wybór interesującego nas zakresu czasowego, wielkości wycieku oraz tego, w jakim stopniu przygotowany model AI był skuteczny przy identyfikacji zanieczyszczenia. Na mapie możemy także decydować, czy chcemy widzieć zanieczyszczenia spowodowane przez statki lub infrastrukturę wydobywczą. Po kliknięciu na jeden z zaznaczonych wycieków otrzymujemy szczegółowe informacje na jego temat. Oprócz podstawowych danych na temat daty wycieku, jego długości i wielkości, strona informuje nas także o pochodzeniu wycieku (np. jeżeli pochodzi on ze statku, to dostaniemy informację na temat flagi pod którą płynął czy typu statku).

Cerulean jest obecnie we wczesnej wersji beta. Wszystkie metody i algorytmy są w fazie aktywnego rozwoju i mogą w przyszłości ulec zmianie. Ze względu na wczesną wersję narzędzia, same wyświetlane treści mogą być niedokładne. Dla osób szczególnie zainteresowanych wykorzystanymi metodami udostępniona została baza danych na portalu GitHub.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser