• Jarosław Zoń

Światowe konflikty przedstawione na mapie

Początek 2024 roku, tak jak i ostatnie lata, stoi pod znakiem nowych i trwających konfliktów zbrojnych, które nabierają na sile i skali. Międzynarodowy Instytut Badań Strategicznych przygotował w związku z tym wizualizację, prezentującą konflikty zbrojne na świecie.

Światowe konflikty na mapie Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (fot. IISS)

Przygotowana wizualizacja jest częścią opracowania „The Armed Conflict Survey 2023”, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat trwających wojen. Na stronie projektu dostępne jest 5 map, a każda dotyczy innego zagadnienia związanego z konfliktami. Prezentowane dane pochodzą z zakresu czasowego od 2014 do 2022 roku. Za pomocą suwaka znajdującego się pod mapami możemy zobaczyć dane dla interesującego nas roku.

Na mapach podano informacje odnośnie liczby personelu wojskowego rozmieszczonego przez główne potęgi geopolityczne w wybranym kraju, liczby brutalnych wydarzeń oraz ofiar z nimi związanych, liczby uchodźców wewnętrznych oraz liczba uchodźców (ogółem) według kraju pochodzenia.

Jak widać na zaprezentowanych mapach, od wielu lat ogniska konfliktów występują niezmiennie w tych samych miejscach. Do najbardziej problemowych obszarów należą przede wszystkim Bliski Wschód, Północna i Środkowa Afryka, Afganistan oraz Ukraina. W przypadku tych terenów głównym problemem są trwające wojny międzypaństwowe i konflikty wewnętrzne, w tym m.in. wojna domowa w Jemenie, konflikt izraelsko-palestyński wojna domowa w Syrii czy wojna w Sudanie. Na obszarach tych szczególną uwagę zwracają liczby osób ginących w wyniku trwających konfliktów, oraz liczba uchodźców wewnętrznych jak i tych uciekających za granicę. Duża liczba uchodźców wpływa również na destabilizację państw sąsiadujących, które nie biorą obecnie aktywnie udziału w żadnych konfliktach. Ciekawym przypadkiem są również niektóre państwa Ameryki Łacińskiej, które teoretycznie nie biorą czynnego udziału w konfliktach zbrojnych, lecz jednak w związku z m.in. działalnością karteli  oraz zorganizowanych grup przestępczych, państwa takie jak Brazylia, Kolumbia czy Meksyk mają niepokojące statystyki dotyczące śmierci ludzi w brutalnych zdarzeniach czy odnośnie liczby uchodźców wewnętrznych.

Na stronie Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych dostępne są także krótkie fragmenty analiz dotyczące prezentowanych zagadnień, jak również inne interesujące dane statystyczne dotyczące światowych konfliktów. Dla zainteresowanych, pełna wersja „The Armed Conflict Survey 2023” jest dostępna do zakupu w wersji fizycznej oraz w formie e-booka.Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser