W Bytomiu dyskutowano o nowych technologiach w gospodarce przestrzennej

bytom konferencja IIP frontBytom - śląska stolica GIS - był gospodarzem konferencji pt. "Nowe technologie w gospodarce przestrzennej". Piątek trzynastego stycznia (wtedy bowiem miało miejsce owo wydarzenie), wcale nie był pechowym dniem dla organizatorów konferencji. Uczestnicy dopisali - było ich blisko dziewięćdziesięciu - i szczelnie wypełnili salę konferencyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Wśród nich znaleźli się pracownicy administracji samorządowej, naukowcy, urbaniści, projektanci i pasjonaci GIS. Pomysłodawcą i inicjatorem konferencji był pan Maciej Borsa - członek Towarzystwa Urbanistów Polskich oddziału w Katowicach, zaś jej organizacja to wspólne dzieło Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz TUP Katowice. Na miejsce nie dotarł niestety pan Janusz Żbik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. List z jego przesłaniem do uczestników przeczytała na początku spotkania pani Izolda Buzar - dyrektorka Departamentu Gospodarki Przestrzennej w wymienionym wyżej ministerstwie.

Prowadzący spotkanie i goście (od lewej): p. Maciej Borsa - TUP Katowice, SGH Warszawa; p. Izolda Buzar Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej); p. Piotr Koj (prezydent Bytomia), p. Ferdynand Morski (Dyrektor Śląskiego związku Gmin i Powiatów)

W czasie trwania konferencji wygłoszonych zostało 11 wystąpień. Swoimi doświadczeniami dzielili się pracownicy odpowiedzialni za SIP w województwie Śląskim (p. Beata Wanic) i Dolnośląskim (p. Przemysław Malczewski), a konkretne przykłady zastosowań geoinformacyjnych można było zobaczyć na przykładzie projektów prowadzonych w Kielcach, Katowicach i Wrocławiu. O nowinkach technologicznych z dziedziny satelitarnego monitoringu w wysoce specjalistycznym wystąpieniu mówił natomiast p. Bartosz Kulawik z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na konferencji nie zabrakło również przedstawicieli czołowych firm polskich z zakresu wdrażania i projektowania GIS: Konsulting Geoprzestrzenny GEOSPACE i firmy SmallGIS z Krakowa. Pan Antoni Łobaj, który jest dyrektorem zarządzającym drugiej z nich, przedstawił najnowsze produkty firmy dla środowiska planistycznego, wśród których znajduje się Sprintmap.mpzp - produkt pozwalający na usprawnienie pracy planistów (www.sprintmap.pl).

Podczas całego dnia najczęściej padającym słowem było jednak INSPIRE. Niemal każdy z prelegentów wspominał o dyrektywie, jej znaczeniu i wdrażaniu. Dużą uwagę zwracano na potrzebę ujednolicania i standaryzacji danych, szczególnie na szczeblu lokalnym. Wskazywano również na martwy punkt jakim jest współpraca w tej kwestii pomiędzy samorządami na szczeblu regionalnym i lokalnym. Jak jednak słusznie zauważono, z przemian jakie panują w naszym kraju możemy być zadowoleni, gdyż wiele państw europejskich w kwestiach związanych z INSPIRE jest w sytuacji dużo gorszej niż Polska. Ogólna konkluzja, co do której wszyscy po spotkaniu byli zgodni jest taka, że INSPIRE to nie wszystko, że realizacja samej dyrektywy nie zlikwiduje wszystkich problemów, a p. Borsa zachęcał do zachowania spokoju w tej kwestii.

Cała konferencja zakończyła się krótką dyskusją, w czasie której padła również propozycja stworzenia grupy, która miałaby na celu regularną wymianę doświadczeń i propozycji w zakresie wdrażania i funkcjonowania nowych technologii w gospodarce przestrzennej. Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień i dyskusjach w kuluarach wydaje się, że jest to pomysł bardzo trafiony i powstanie takiej grupy mogłoby mieć dobry wpływ na cyfryzację w gospodarce przestrzennej.

Szymon Rabiej

Konferencje - aktualności

10 maja 2024

W dniach 18-21 lipca 2024 roku na Politechnice Łódzkiej odbędzie się State of the Map Europe 2024 - międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w różnych krajach Europy. Jego celem jest wymiana...

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser