Atlas z mapami IGiK pomoże zrozumieć Bibilię
Nakładem Wydawnictwa Bernardinum oraz Instytutu Geodezji i Kartografii ukazał się Atlas Biblijny, który ma pozwolić na śledzenie wydarzeń biblijnych na odpowiednio zredagowanych mapach opartych na zdjęciach satelitarnych.
Wydawnictwo jest pierwszym polskim Atlasem Biblijnym opracowanym przez polskich autorów. Atlas swym zasięgiem przestrzennym obejmuje tereny od Mezopotamii na wschodzie do Włoch na zachodzie i od Turcji na północy do Egiptu na południu. Zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chr. do I w. po Chr.
Wprowadzenie do atlasu stanowi przedstawienie geografii i geologii terenów biblijnych a zwłaszcza unikalnych w skali światowej rowów tektonicznych i depresji. Wszystko to, łącznie z klimatem miało ogromny znaczenie w rozwoju wydarzeń biblijnych. W pierwszej części poświęconej środowisku naturalnemu przedstawiono wiele map geograficznych i satelitarnych, na których pokazano wszystkie obiekty biblijne. Część druga i trzecia poświęcona jest wydarzeniom biblijnym opisanym na kartach Starego i Nowego Testamentu. W opracowaniu tych części oparto się na Biblii Tysiąclecia. Wszystkie mapy biblijne oparte zostały na jednolitym kartograficznym podkładzie referencyjnym z siatką kartograficzną. Na każdej mapie pokazane zostały miejsca wydarzeń biblijnych dotyczących danego fragmentu Pisma Świętego wraz z krótkim opisem tego wydarzenia wraz z zastosowaniem specjalnych sygnatur. Mapy uzupełnione są obszernymi legendami oraz odwołaniem się do odpowiednich fragmentów Pisma Świętego. Poszczególnym mapom towarzyszą krótkie komentarze.
Czwartą część atlasu stanowi suplement, poświęcony głównie Polonikom związanym z pamiątkami polskimi na Ziemi Świętej oraz historii polskich pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej, m.in. księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” w XVI w. oraz Juliusza Słowackiego w wieku XIX. Specjalny rozdział poświęcono pielgrzymkom Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Podano także informacje o Kustodii Ziemi Świętej oraz Komisariacie Ziemi Świętej w Polsce. Suplement uzupełniają tablice chronologiczne oraz satelitarne widoki perspektywiczne wybranych rejonów Izraela i Jordanii. W atlasie umieszczono ponad 190 barwnych map oraz wiele zdjęć fotograficznych.
Źródło: Wydawnictwo Bernardinum