Mapy OpenStreetMap pomogą w walce z ebolą

Miasto Guéckédou na mapie OpenStreetMap przed i po wdrożeniu projektu Zespół wolontariuszy z Humanitarian OpenStreetMap Team opracowuje aktualne mapy OpenStreetMap Afryki Zachodniej, które mają pomóc w walce z epidemią eboli.

Gorączka Krwotoczna wywołana przez wirus Ebola to choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności. Obecna epidemia rozpoczęła się w Guéckédou, w południowo – wschodniej Gwinei. Bardzo szybko rozprzestrzeniła się do innych miast w pobliżu, a następnie do Liberii i Sierra Leone. Jednym z największych problemów organizacji humanitarnych i instytucji, mających pomóc w przeciwdziałaniu dalszego rozprzestrzeniania się choroby, jest brak odpowiednich map dla obszarów gdzie wirus najszybciej się roznosi. Dlatego też, organizacja Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) przystąpiła do realizacji projektu pod nazwą "2014 West Africa Ebola Response", który ma na celu polepszenie istniejących map oraz tworzenie nowych, bardziej szczegółowych planów miast.

Efektem prac organizacji jest duża poprawa jakości pokrycia OpenStreetMap w Afryce Zachodniej, w szczególności obszarów dotkniętych obecnym wybuchem Eboli, m.in. trzech miast, które jako pierwsze zostały dotknięte epidemią: Guéckédou, Kissidougou i Macenta. Zaktualizowane mapy zawierają wiele ważnych informacji, które są pomocne w walce z epidemią, m.in. dokładną sieć drogową czy aktualne punkty pomocy medycznej.

Podgląd wyników pracy, przed i po ulepszeniu OpenStreetMap umożliwia narzędzie Harrego Wooda. Aplikacja wykorzystuje suwak, który pozwala porównać obecny zasięg pokrycia map z tym z przed wdrożeniem projektu.

West Africa Ebola Response to nie pierwszy projekt prowadzony przez wolontariuszy z HOT. Wcześniej przeprowadzali podobne akcje na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r. czy w Republice Malawi po powodzi w 2012 roku.

Nasze patronaty

Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku
Zgłoszenia do 10 września 2022
Kongres FIG w Warszawie
11-15 września 2022
SCEgeo 2022
22-24 czerwca 2022
FME World Tour 2022
18 maja 2022
GIS w Nauce
23-24 czerwca 2022
Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego
23-24 czerwiec 2022
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
2-3 czerwca 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018