Globema rozbuduje system paszportyzacji sieci w Netii

globema frontGlobema, specjalizująca się w systemach zarządzania zasobami przestrzennymi przedsiębiorstw sieciowych, wykona aktualizację i rozbudowę systemu paszportyzacji sieci w Netii. Spółka w ostatnich dniach została także partnerem technologicznym w projekcie iSKOL - bezpieczeństwo energetyczne metropolii.

Po przejęciu przez Netię w sierpniu 2011 roku spółek Telefonia Dialog i Crowley Data Poland firma zdecydowała się na utrzymanie systemu paszportyzacji sieci na platformie Smallworld, wdrożonego przez Globemę w 2000 roku. Równocześnie została podjęta decyzja o aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji (4.3). Jest to kolejny etap wieloletniej współpracy Globemy z jednym z wiodących dostawców usług telefonii stacjonarnej oraz Internetu stacjonarnego i mobilnego na rynku Polskim.

Globema wykona migrację wykorzystywanych przez Netię systemów NIS oraz Netgraph na najnowszą wersję oprogramowania GE Smallworld. Systemy zostaną połączone w jeden spójny system paszportyzacji. Dane o sieci będą dostępne również przez scaloną aplikację webową NIS.Web. Dodatkowym elementem projektu jest optymalizacja interfejsu systemu paszportyzacji z systemem CRM, dzięki czemu procesy związane z usługami będą wykonywane szybciej. W nowej wersji systemu dostępne będą również produkty Globemy: Physical Route Manager i Optical Path Scheme wspierające zarządzanie siecią światłowodową.

Główne korzyści z takiego wdrożenia to poprawa efektywności, redukcja kosztów, atrakcyjniejsza oferta i wzrost satysfakcji klientów z usług Netii.

Globema partnerem technologicznym w projekcie iSKOL - bezpieczeństwo energetyczne metropolii

Zmienne warunki pogodowe, charakterystyczne dla strefy klimatycznej, w której znajduje się Polska, stanowią istotny czynnik ryzyka awarii sieci energetycznych. Szczególnie w ostatnich latach, zimą powstawały i utrzymywały się przez dłuższy okres czasu warunki atmosferyczne sprzyjające oblodzeniu linii energetycznych. W okresie letnim natomiast wysokie temperatury oraz rosnący popyt na energię były przyczyną niebezpiecznych dla sieci przeciążeń. W tych warunkach dystrybutorzy energii stają przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego odbiorców, szczególnie na obszarach gęsto zaludnionych, jak duże aglomeracje miejskie.

Globema, wychodząc naprzeciw tym potrzebom i zagrożeniom, stworzyła w konsorcjum z firmami Procesy Inwestycyjne oraz EC Electronics system iSKOL służący do kontroli obciążalności linii elektroenergetycznych. Podstawowym zadaniem systemu jest informowanie o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach oraz wsparcie w zakresie maksymalnego wykorzystania możliwości przesyłowych sieci. Działanie systemu polega na monitorowaniu w czasie rzeczywistym parametrów napowietrznej sieci energetycznej wysokiego napięcia, takich jak prąd, zwis przewodu, temperatura przewodu i warunki pogodowe.

Celem jest wykrywanie zagrożeń takich jak oblodzenie, nadmierny zwis i przegrzanie przewodu - a także analizy i symulacje prowadzące do optymalizacji pracy linii. System wykorzystuje: czujniki montowane na przewodach, stacje pogodowe i bazowe, serwer bazy danych i obliczeń oraz aplikację, która wizualizuje opracowane dane pomiarowe.

Źródło: Globema

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser