• gisplay.pl

Ile zarabia geodeta - zarobki geodety i sposób ich zwiększenia

Jaki jest sposób na zwiększenie zarobków geodetów?Pokazujemy jakie są zarobki geodety oraz w jaki sposób geodeta zarobki może zwiększyć.

Dlaczego to robimy? Ostatnio do Projektu “Przyszły Programista” wiele zgłoszeń pochodzi od osób po geodezji i kartografii. Podczas procesu rekrutacji podają powody, dla których chcą zmienić zawód i zostać programistami. Najczęściej mówią o tym, że jako programiści mogliby dużo więcej zarabiać i chociaż nie podają tego jako główny powód, to odpowiedź ta powtarza się prawie u każdego kandydata. Jedna z osób szczególnie mi utkwiła w pamięci, gdyż napisała, że chcąc odłożyć na remont mieszkania i wesele, musi oprócz etatowej pracy wykonywać dodatkowe projekty po godzinach. Napisała również, że chciałaby to zmienić i w przyszłości przychodzić do domu nie martwiąc się o to, ile jeszcze musi dodatkowo poświęcić czasu po pracy i w weekendy, żeby zarobić na realizację swoich planów. Natomiast inny kandydat do Projektu podsumował temat jednym zdaniem: “developerzy mają godne zarobki, geodeci niestety nie”.

Geodeta - zarobki

Poniżej przedstawiamy graficznie jak wyglądają zarobki geodetów wg raportu Sedlak&Sedlak (i portalu wynagrodzenia.pl). Mediana (wartość środkowa) zarobków to 3243 zł brutto.

Geodeta - zarobki brutto

Co ma wpływ na zarobki geodety?

Według portalu wynagrodzenia.pl (omawiającego raport Sedlak&Sedlak), na wysokość zarobków geodety wpływa:

  • wielkość firmy, w której przyjdzie geodecie pracować,
  • kapitał firmy - czy firma będzie mogła sobie pozwolić na wyższe wynagrodzenia,
  • wykształcenie - pełne czy niepełne lub ewentualnie w trakcie nauki,
  • staż pracy - przy większym doświadczeniu można liczyć na lepsze zarobki,
  • region zatrudnienia - niestety w tym wypadku ma znaczenie czy pracuje się w małej miejscowości czy dużym mieście.

W jaki sposób geodeta może zwiększyć swoje zarobki wychodząc poza swoją branżę?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, do Projektu “Przyszły Programista” zgłasza się coraz więcej osób po geodezji i kartografii. Jest to Projekt skierowany do ludzi, którzy ukończyli kierunek inżynierski lub ścisły, jednak z różnych powodów chcą zmienić branżę lub podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy dzięki opanowaniu umiejętności programowania.

Co oprócz wysokich zarobków, skłania geodetów do podjęcia nauki programowania, przedstawimy poniżej.

Praca przy komputerze - mamy wrażenie, że wielu z kandydatów nie chce już pracować w terenie, ponieważ woli i lubi pracę przy komputerze.

Możliwość pracy zdalnej - jest to duży plus dla wielu geodetów, ponieważ w swojej pracy nie mają za bardzo możliwości pracy z domu. Czeka ich albo biuro albo praca w terenie i na delegacjach. A w przypadku posiadania rodziny, możliwość pracy zdalnej i elastycznej (w różnych, dogodnych godzinach, wtedy kiedy są najbardziej efektywni) daje nieraz bardzo dobre rezultaty.

Stworzenie czegoś pożytecznego dla innych, co ułatwi, usprawni, umili im życie - wiele osób, które starają się o miejsce w Projekcie “Przyszły Programista” pokazuje swoimi odpowiedziami, że naprawdę chce pomóc innym. Takie osoby mają “poczucie głodu” - niespełnienia. Chcieliby coś zmienić, zrobić dla innych, często mają nawet już jakiś plan, ale nie posiadają umiejętności programowania, które pozwoliłyby im ten plan zrealizować. Jedni widzą duże możliwości poprawy i zmiany w swojej obecnej pracy i branży (ulepszenie lub stworzenie programów, które usprawnią i przyspieszą pracę innym geodetom). Inni mają pomysły z całkiem innych dziedzin.

Liczne oferty pracy - kandydaci do Projektu zauważają jak dużo jest ofert pracy dla programistów, szczególnie tych z doświadczeniem. Specjaliści są bardzo poszukiwani i ściągani na różne sposoby do firm (kuszeni benefitami, wysokimi zarobkami, elastycznym czy zdalnym trybem pracy). Mają też propozycje pracy dla firm zagranicznych (bez konieczności wyjazdu z Polski) z jeszcze wyższymi zarobkami.

Możliwość ciągłego rozwoju, samodoskonalenie - czytając odpowiedzi osób po geodezji i kartografii, widzimy jak bardzo chcą się oni rozwijać i doskonalić. Bardzo często wymieniają te rzeczy jako powody, dla których chcą zmienić branżę i zostać programistami. Zapewne w swojej branży docierają do poziomu, w którym nie mają możliwości dalszego rozwoju, a jest im on potrzebny, ponieważ są bardzo otwarci na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności.

Bycie konkurencyjnym na rynku pracy - w obecnych czasach umiejętność programowania jest bardzo pożądana na rynku pracy. Dlatego kandydaci chcąc wyróżnić się spośród innych, decydują się na zdobycie tej umiejętności.

Przyszłościowy zawód - ostatnim często wymienianym powodem jest to, że programowanie i branża IT stale się rozwija. Pojawiają się nowe języki, frameworki, nowe programy, a dobrych programistów stale brakuje. Dlatego wiele osób po geodezji i kartografii decyduje się na zmianę zawodu, ponieważ uznają, że patrząc w przyszłość, jest to dla nich dobra inwestycja w siebie. Uważają, że dzięki nabyciu umiejętności programowania będą mieli większe szanse na rynku pracy, lepsze warunki finansowe, pewniejszą pracę i bezpieczniejszą przyszłość.

Zarobki geodety a zarobki programisty

Aby zobaczyć czy na pewno programiści zarabiają więcej niż geodeci, przedstawiamy poniżej porównanie ich wynagrodzeń wg portalu wynagrodzenia.pl (omawiającego raport Sedlak&Sedlak).

Zarobki geodety a programisty - porównanie

Czy osoba po geodezji i kartografii jest dobrym kandydatem na programistę?

Nieraz osoby biorące udział w rekrutacji do Projektu “Przyszły Programista” zastanawiają się czy dadzą radę i będą w stanie nauczyć się programowania. Doświadczenie pokazuje, że kandydaci po geodezji i kartografii dzięki swoim inżynierskim studiom (pisanie projektów, trenowanie umysłu) oraz odpowiednim cechom, które są sprawdzane podczas procesu rekrutacji, są bardzo dobrze przygotowani do udziału w tym Projekcie. A na dodatek bardzo wciągają się w programowanie i sprawia im ono wiele satysfakcji. Pisze o tym m.in. Bartłomiej, mgr inż. geodezji i kartografii:

“(…) System rekrutacji sprawił, że naprawdę czuć profesjonalizm i poważne podejście „do sprawy”. Już poleciłem to szkolenie znajomemu, który zakwalifikował się i też bierze udział w tym projekcie. Podczas nauki najbardziej mi pomaga kontakt z prowadzącym, indywidualny tok, wystarczający czas na zrozumienie materiału i moje cechy charakteru: upór, cierpliwość, chęć rozwoju. Programowanie naprawdę jest dla mnie fascynujące. Chce tu dać z siebie wszystko.”

Jego opinię potwierdza też inny geodeta, mający 27 lat, uczestnik Projektu:

“Do udziału w Projekcie zachęciły mnie perspektywy pracy jako programista oraz to, że zdobyte umiejętności będę mógł wykorzystać w moim wyuczonym zawodzie. Podczas nauki bardzo pomaga mi różnorodność wskazanych źródeł, z których mogę czerpać wiedzę. Im dalej zagłębiam się w tajniki programowania, tym bardziej mi się ono podoba. Dla osób cierpliwych i wytrwałych programowanie łatwo może stać się hobby.”

Więcej wypowiedzi pokazujących jak sobie radzą oraz co sądzą uczestnicy i absolwenci Projektu znajduje się na stronie: http://przyszlyprogramista.pl/opinie

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista"!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem!

Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Artykuł sponsorowany

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2022
12 grudnia 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018