Mapa zrzutowisk cichociemnych

Powstała pierwsza interaktywna mapa wybranych zrzutowisk cichociemnych. Autorami projektu są naukowcy z Krakowa.

Mapa zrzutowisk cichociemnych (fot. cichociemni41-44.pl)

Mapa zrzutowisk cichociemnych (fot. cichociemni41-44.pl)

Mapa powstała w ramach projektu pt.: „GIS w historii. Możliwości wykorzystania i popularyzacji współczesnych narzędzi geoinformatycznych w naukach humanistycznych na przykładzie czynu zbrojnego cichociemnych”, realizowanego w latach 2018–2023 dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „DIALOG”. Autorami mapy są naukowcy z Krakowa – dr Agnieszka Polończyk (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) oraz dr inż. Michał Lupa i prof. dr hab. inż. Andrzej Leśniak (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

Mapa jest jednym z efektów prac Zespołu polegających na dokładnym lokalizowaniu wybranych placówek odbierających zrzuty cichociemnych – przeszkolonych w Wielkiej Brytanii spadochroniarzy Armii Krajowej w służbie specjalnej, wywodzących się z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Armii Polskiej gen. Andersa. Zrzutowiska wyznaczane były w okresie II wojny światowej na całym terenie Generalnego Gubernatorstwa, a informacje dotyczące ich położenia można znaleźć na kartach ewidencyjnych opracowywanych przez Sztab Naczelnego Wodza w Londynie.

W ramach projektu badawczego, zespół nanosił podane informacje o lokalizacji danej placówki na skalibrowane i zwektoryzowane za pomocą systemu klasy GIS mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w skali 1:300 000, a następnie na bardziej szczegółowe mapy w skali 1: 100 000. Tym samym, możliwe było wskazanie dokładnych współrzędnych geograficznych placówek, co umożliwiło późniejsze odnalezienie ich w terenie. Co ciekawe, w okolicy niektórych zrzutowisk odnaleziono pomniki, tablice czy kamienie pamiątkowe upamiętniające zrzuty, natomiast część tych miejsc wciąż pozostaje zapomniana i nieodkryta przez lokalne społeczności.

Na interaktywnej mapie podano dokładne lokalizacje 19 placówek odbiorczych. Wskazano na niej również pobliskie adresy kontaktowe dedykowane danemu zrzutowisku, informacje o punktach artylerii przeciwlotniczej, jak również miejsca stacjonowania garnizonów Wehrmachtu. Informacje czerpano z dokumentów źródłowych pochodzących ze Studium Polski Podziemnej w Londynie (adresy kontaktowe oraz punkty artylerii), a także z niemieckojęzycznej literatury przedmiotu (garnizony).

Zespół planuje stopniowo uzupełniać mapę tak, aby docelowo znalazło się na niej jak najwięcej zrzutowisk.

Mapa znajduje się pod adresem:  https://www.cichociemni41-44.pl. Osoby zainteresowane problematyką zrzutowisk cichociemnych mogą również odwiedzić stronę internetową cichociemni.edu.pl, na której znaleźć można informacje o projekcie.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser