• Jarosław Zoń

Najbardziej tragiczne trzęsienia ziemi w XXI wieku

Ostatnie trzęsienia ziemi, które wystąpiły na terenie Turcji, Syrii oraz Maroka przyniosły ogromną liczbę ofiar. Pomimo ich siły oraz skali zniszczeń, nie były najtragiczniejsze w tym wieku. Na podstawie mapy trzęsień ziemi w XXI wieku zobaczyć można, które z nich pochłonęły najwięcej istnień ludzkich.

Trzęsienia ziemi w XXI wieku, w wyniku których życie straciło najwięcej osób (fot. visualcapitalist.com)

Trzęsienia ziemi w XXI wieku, w wyniku których życie straciło najwięcej osób (fot. visualcapitalist.com)

Do przygotowania mapy wykorzystane zostały dane pochodzące od amerykańskiej agencji National Centers for Environmental Information (NCEI), zajmującej się zbieraniem informacji atmosferycznych, oceanicznych, geofizycznych w tym danych dotyczących trzęsień ziemi. Dzięki temu udało się wytyczyć epicentra największych trzęsień ziemi w XXI wieku według całkowitej liczby ofiar śmiertelnych. Dane przedstawione w opracowaniu zawierają również ofiary zdarzeń wtórnych, takich jak tsunami.

Zdecydowanie najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w ostatnich latach miało miejsce w styczniu 2010 roku w Haiti. Za sprawą trzęsienia o sile 7,0 w skali Richtera oraz ponad 50 słabszych wstrząsów życie straciło ponad 316 tys. osób. Wpływ na taki bieg wydarzeń miało epicentrum zlokalizowane zaledwie 9 kilometrów od powierzchni, co spowodowało, że większość siły została skierowana w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi oraz do zniszczenia stolicy Haiti - Port-au-Prince. W obliczu klęski żywiołowej z roku 2010 Haiti mogło liczyć na globalne wsparcie humanitarne oraz finansowe. Mimo to, w 2017 roku ONZ zgłosiła, że 2,5 mln Haitańczyków nadal potrzebowało pomocy.

Drugim najtragiczniejszym pod względem liczby ofiar trzęsieniem ziemi było to z grudnia 2004 roku, które miało miejsce na Indonezyjskiej wyspie Sumatra. Jest to wydarzenie warte wspomnienia, ze względu na jego siłę oraz skalę. Z siłą 9,1 w skali Richtera było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w XXI wieku oraz trzecie najsilniejsze od roku 1900. W porównaniu do trzęsienia z roku 2010, za większość ofiar śmiertelnych odpowiadało tutaj tsunami, które było największym z odnotowanych w historii. W jego wyniku zginęło ponad 230 tys. osób, głównie w Indonezjii, Sri Lance, Tajlandii oraz Indiach. Tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi przybrało niespotykaną dotychczas skalę, gdyż fale dotarły aż do Somalii oraz Południowej Afryki, oddalonej około 8500km od Sumatry.

Dane dotyczące trzęsień ziemi na świecie mogą okazać się pomocne w przygotowaniu na wypadek katastrofy. Dzięki badaniom dotyczącym płyt tektonicznych naukowcy wiedzą gdzie zwykle występują trzęsienia ziemi. Jednym z najbardziej znanych aktywnych sejsmicznie obszarów jest "Pacyficzny Pierścień Ognia” — siedlisko trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej. Co roku zdarzają się tutaj setki trzęsień ziemi, choć większość z nich nie jest na tyle silna, aby spowodować jakiekolwiek szkody wśród państw leżących na obszarze pierścienia.

Nasze patronaty

VIII Forum Uni-Biznes GPS
8 grudnia 2023
Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
IDE-Świat Pomiarów
23-24 listopada 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku 2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser