Deszcz meteorów na wizualizacji 3D
Sierpień to miesiąc jednego z najsłynniejszych rojów meteorów - Perseidów, na który cały rok czekają miłośnicy zjawisk astronomicznych. Jego kulminacja w tym roku przypadła w nocy z 12 na 13 sierpnia. Teraz możemy zobaczyć ją także na wizualizacji 3D.
Wizualizacja roju Perseidy (fot. meteorshowers.org)
Wizualizacja Meteor Showers pokazuje roje meteorów krążące wokół Słońca. Możemy je wybrać z rozwijanego menu. Ich orbity zmierzone zostały przez sieć obserwacyjną CAMS NASA i wyznaczone zostały przez astronoma meteorytowego Petera Jenniskensa z Instytutu SETI i Centrum Badawczego NASA Ames.
Rój meteorów to zjawisko polegające na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko tzw. „spadających gwiazd”. Te drobinki materii i pyłu, które dostają się do atmosfery, obiegały wcześniej Słońce po orbitach eliptycznych i powstały z rozpadu komet lub w wyniku zderzania się planetoid. Astronomowie są w stanie wskazać ich powiązania z konkretnymi kometami na podstawie analizy ich orbit. Bardzo intensywny rój meteorów zwany jest także deszczem meteorów.
Jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów są Perseidy, związane z krążącą wokół Słońca kometą 109P/Swift-Tuttle. Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Na mapie Meteor Showers zobaczymy symulacje ścieżki ogona komety w czasie (począwszy od sierpnia tego roku). Możemy wybrać nałożenie orbit planet wokół Słońca na symulację, a także także wybrać punkt obserwacji Perseidów (z Ziemi lub z Układu Słonecznego).