Ciekawe pomysły studentów AGH

Zwycięska drużyna (fot. Przemysław Lisowski)W dniu 6 grudnia 2012 roku odbyła się 53 Sesja Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH, na której studenci preznetowali swoje referaty. Najlepsze zostały nagrodzone.

Sesja podzielona była na XIX sekcji. Koło KNGK Geoinformatyka, które działa na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prezentowało referaty w ramach VIII sekcji Grafiki Komputerowej i Geomatyki. Tegoroczna sesja odznaczyła się dużym udziałem studentów z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska z Kierunku Informatyka Stosowana. Wynika to zarówno z faktu, że kilku studentów zapisało się w ostatnim roku do naszego koła jak i z faktu odgórnego przydziału referatów z tego wydziału do wygłoszenia ich na sesji Naszego koła. Na Sesji zostało łącznie wygłoszonych 10 referatów.

Jury ogłaszając werdykt podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom referatów. Pierwsze miejsce zajął referat pod tytułem Projekt i wykonanie systemu do automatycznej obsługi zawodów speedcubingu - "Opencubeware", autorstwa Przemysława Szemli, Łukasza Skoczylasa, Rafała Studnickiego, Pawła Okasa, którzy na co dzień są członkami Studenckiego Koła Naukowego GEOS INFORMATICA. Referat ten okazał się zaskoczeniem nie tylko dla studentów "Wydziału Geodezji" ale również dla studentów z "Wydziału Geologii". Okazało się, że zespół referujący ma w swoim składzie nie tylko geologów z Informatyki Stosowanej ale również elektronika z Wydziału EAIE. Zespół ten zaprojektował i zbudował system do automatycznej rejestracji wyników zawodników uprawiających sport polegający na jak najszybszym ułożeniu Kostki Rubika. Zaprojektowali zarówno obwody drukowane urządzeń rejestrujących czas ułożenia kostki ale również napisali oprogramowanie przeznaczone do sterowania urządzeniami rejestrującymi oraz sterujące wyświetlaniem wyników na monitorze oraz obsługującym udostępnianie danych w sieci Interenet. Urządzenie zostało przetestowane już na Mistrzostwach Europy i mistrzostwach Polski w SpeedCubingu.

Program Jakuba Łęgowika -  idea rzutowania pikiet na płaszczyznę w celu utworzenia przekrojuDrugie miejsce zajął referat Jakuba Łęgowika pod tytułem "Wykorzystanie języka programowania VB.NET do stworzenia aplikacji geodezyjnej". Sam tytuł nie oddaje stresu, emocji i dużej ilości pracy związanej z wytworzeniem oprogramowania do generowania profili trasy drogowej z pomiarów geodezyjnych. Firma w której praktykuje Jakub dostała do zrealizowania zlecenie inwentaryzacji geodezyjnej drogi, z której zszedł wykonawca, a inwestor pilnie poszukiwał nowego wykonawcy. W tym czasie konieczne było wykonanie inwentaryzacji i przygotowanie dokumentacji projektowej w terminach praktycznie nieosiągalnych przy użyciu standardowego oprogramowania. Jakub w tych warunkach napisał aplikację, która na postawie pomiarów generowała w środowisku MicroStation profile drogi. Profile były generowane bezpośrednio z punktów pomiarowych pomimo, że nie były wykonane w jednej linii. Dzięki rzutowaniu pikiet na płaszczyznę przekroju klient otrzymał profile drogi oparte o rzeczywiste wartości pomierzonych pikiet a nie profil modelu przestrzennego drogi gdzie wartości te są z reguły interpolowane. Aplikacja uzyskała nazwę GeoInwentaryzacja. Wykorzystanie tej aplikacji radykalnie obniżyło czas realizacji zlecenia oraz pozwoliło osiągnąć nową funkcjonalność, której nie ma w takich programach jak Autodesk Civil 3D czy Bentley InRoads.

Małgorzata Papież (fot. Przemysław Lisowski)Przedmiotem referatu, który zajął 3 miejsce były dane z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) opisujące epicentra silnych wstrząsów skorupy ziemskiej jak i trzęsienia Ziemi. Dane te udostępnione są w postaci plików tekstowych, które nie są łatwe do interpretacji. Studentka Małgorzata Papież postanowiła napisać aplikację, która korzystając z Google Earth API importuje te dane i wyświetla w środowisku Google Earth. W wyniku tego powstała specjalizowana przeglądarka danych automatycznie importująca dane o wstrząsach z serwera USGS a następnie w oparciu o konfigurowalny panel udostępniający możliwości stylizacji wyświetlanych symboli wstrząsów na dowolnie wybranym obszarze na kuli ziemskiej w zadanym odstępie czasu. Tytuł jej referatu to "Wizualizacja sekwencji ognisk trzęsień Ziemi przy użyciu Google Earth API".

Jednym ze skrótów, który powszechnie był eksploatowany podczas tej sesji to API czyli Application Programming Interface - interfejs programowania aplikacji. Opanowanie tego mechanizmu stanowiło podstawowy warunek takiego pokierowania aplikacją zewnętrzną aby za jej pomocą wykonać jakieś konkretne zadanie wielokrotnie szybciej niż klikając myszką przy użyciu tylko i wyłącznie Graficznego Interfejsu Użytkownika. Właśnie te referaty wyznaczają obecnie pewien kierunek rozwoju w przetwarzaniu danych przestrzennych - odejście od programowania zamkniętych aplikacji działających w środowisku systemu operacyjnego na rzecz aplikacji działających w oparciu o inne aplikacje udostępniające gotową funkcjonalność do wykorzystania przez zaawansowanego użytkownika - geoinformatyka.

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono zwyczaj fundowania nagrody "Publiczności". Nagrodę ufundowała mgr Paulina Lewińska, była to podświetlana bezprzewodowa klawiatura dla komputera stacjonarnego. Werdykt publiczności był całkowicie zgodny z werdyktem Jury i klawiaturę otrzymali studenci z GeosInformatica.

Sytuacja z przydziałem referatów z Geologii wpłynęła również na tegoroczny skład Jury, który został poszerzony o dwóch przedstawicieli z Wydziału GGiOŚ: przewodniczącym Jury został dr hab. inż. Andrzej Leśniak prof. AGH, który jest kierownikiem Katedry Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej WGGiOŚ oraz pracownik tej katedry dr Paweł Oleksik. Z Katedry Geomatyki w Jury zasiadły dr inż. Izabela Basista oraz mgr inż. Jolanta Knecht. Z Katedry "Górniczej" (KOTGGiGG) członkiem zostali dr inż. Paweł Sopata i mgr inż. Karolina Sieradzy. Bardzo ważną tradycją naszego Koła Naukowego jest zapraszanie do składu Jury kogoś z przemysłu. W tym roku do Jury dołączył mgr inż. Paweł Gryboś współwłaściciel krakowskiej firmy Geodezy. Niniejszym chcielibyśmy serdecznie podziękować członkom Jury za czas poświęcony na wysłuchanie tylu referatów oraz ocenę ich wartości.

dr inż. Artur Krawczyk, Opiekun KNGK Geoinformatyka

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser