Rekordowa frekwencja na GIS Day 2012 w Poznaniu

GIS Day 2012 w Poznaniu Sekcja Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów była już 11-ty raz organizatorem Międzynarodowego Dnia Systemu Informacji Geograficznej GIS Day. 14 listopada, Collegium Geographicum na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych gościło rekordową liczbę przedstawicieli firm i instytucji z całego kraju.

Tak jak w poprzednich latach, program podzielony był na dwie części - "GIS dla każdego" - skierowaną głównie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz "GIS w praktyce" - dla studentów oraz innych osób zainteresowanych Systemami Informacji Geograficznej.

GIS Day 2012 w PoznaniuW części pierwszej udział wzięło 8 poznańskich i podpoznańskich szkół - były to głównie licea, ale także gimnazja. Dzień Systemów Informacji Geograficznej otworzył dziekan WNGIG prof. UAM dr hab. Leszek Kasprzak. Podczas wykładów prowadzonych przez studentów Sekcji Geoinformacji, główna aula WNGIG była pełna, gdyż zgromadziło się tam około 250 osób! W tej sesji, oprócz studentów Sekcji Geoinformacji, swoje referaty wygłosiły również osoby z poza Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. W tym roku, na uczestników czekały dwa konkursy - quiz dla wybranych uczniów oraz test dla wszystkich ochotników. Dla najlepszych uczestników czekały nagrody, sponsorowane przez Uczelnie oraz firmę Esri.

GIS Day 2012 w PoznaniuDla młodzieży szkolnej przygotowany był również szereg warsztatów. Młodzież wzięła udział również w warsztatach odbywających się w salach komputerowych, które prowadzone były przez pracowników Uczelni oraz członków Sekcji Geoinformacji (tematami były: "Przedstawianie zjawisk na mapach cyfrowych", "ArcGIS Explorer - Tworzenie mapy wspomnień" "QuantumGIS - otwarte drzwi do geoinformacji"). Studenci zabrali także młodzież w teren na zabawę z GPS-ami. Mimo iż w sumie, blisko 200 różnych uczniów wzięło udział w warsztatach, również w tym roku, okazało się, że ilość warsztatów była zbyt mała, w porównaniu z liczbą chętnych. Każdy z uczestników został obdarowany paczką gadżetów firmy Esri.

prof. Zbigniew ZwolińskiDruga część - "GIS w praktyce" rozpoczęła się po zakończeniu pierwszej sesji referatowej. Tym razem już mniejsza sala, wypełniona została również po brzegi (ok. 100 osób). Gości i studentów przywitał opiekun Sekcji Geoinformacji - prof. Zbigniew Zwoliński. W tym roku gościliśmy rekordową liczbę prelegentów (a byli to: przedstawiciele następujących firm i instytucji: Esri, NaviExpert, Neptis, Uzupełniająca Mapa Polski, Tatrzański Park Narodowy, APOGEO, Politechnika Poznańska, Trail.pl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, IMAGIS, Poznańskie Centrum Sieciowo-Superkomputetrowe, GIS-Support ), którzy zaprezentowali różnorodność wykorzystania GIS-u w swoich pracach. Tak jak w roku ubiegłym, po każdym wystąpieniu, prowadzący wykład zadawał pytanie studentom, po czym zwycięzca zostawał obdarowywany upominkiem od firmy Esri. Na koniec sesji, wręczone zostały specjalne nagrody, dla zwycięzców konkursu trwającego przez całą drugą część imprezy (były to m.in roczne prenumeraty miesięcznika "GEODETA").

GIS Day 2012 w PoznaniuW tym samym czasie, w salach komputerowych miały miejsce warsztaty dla studentów pt. "Dokąd na wycieczkę? Ocena atrakcyjności turystycznej z wykorzystaniem narzędzi GIS", w którym studenci dowiedzieli się jak wykorzystać narzędzia Quantum GISa do celów turystycznych. Podczas całej drugiej części corocznej imprezy, studenci, a także przedstawiciele firm i instytucji z całego kraju, który uczestniczyli w GIS Day, mogli zapoznać się z ofertą firm APOGEO oraz Geotronics, które wystawiły swoje stoiska.

W tym roku, ogromną popularnością cieszył się geocaching (na który miejsca skończyły się długo przed samym wydarzeniem), którego tematyką przewodnią było 90-lecie Studenckiego Koła Naukowego Geografów obchodzone w tym roku na WNGiG. Blisko 40 osób przez ponad 2 godziny rozwiązywało w terenie zadania i zagadki, aby dotrzeć do specjalnie przygotowanych skrzynek. Dla wszystkich uczestników, po zakończonej zabawie, również czekały upominki.

Podsumowując, tegoroczny GIS Day należał do bardzo udanych, odznaczał się dużą różnorodnością i bogactwem tematów, a przede wszystkim uczestników. Dzięki staraniom wielu osób zagadnienia Systemów Informacji Geograficznej są przybliżane już od wieku szkolnego. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to większą świadomością geoinformacyjną społeczeństwa.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Jakub Pawlak, Kierownik Sekcji Geoinformacji SKNG

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser