Wspólne obchody Dnia GIS-u w Warszawie

 GIS w stolicy (fot. Jacek Jesionek)O tym, że technologie geoinformatyczne są bardzo ważnym narzędziem w badaniach naukowych, ale także mogą być bardzo pomocne w życiu codziennym można było dowiedzieć się podczas obchodów GIS Day 2012 na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej.

Warszawa zainaugurowała w tym roku obchody Dnia GIS-u w Polsce. Członkowie Koła Naukowego Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze studentami Stowarzyszenia "GEOIDA" działającego przy Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej postarali się, aby GIS Day 2012 "GIS w stolicy" zapadł w pamięć. Był to pierwszy w stolicy Dzień GIS-u organizowany wspólnie przez kilka jednostek naukowo-badawczych: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Geodezji i Kartografii. Patronat nad imprezą "GIS w stolicy" objęli: rektorzy Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, Prezydent m.st. Warszawy oraz Główny Geodeta Kraju.

GIS w stolicy (fot. Jacek Jesionek)Podczas obchodów 12 i 13 listopada br. uczestnicy wysłuchali ponad 20 referatów dotyczących m.in. wykorzystania technologii GIS do monitorowania lawin (Edyta Woźniak, CBK PAN) i osuwisk (Tomasz Wojciechowski, PIG), w ekologii ssaków (Marcin Górny, Instytut Ssaków PAN), a także do wyznaczania obszarów zagrożonych zanieczyszczeniem wód związkami azotu pochodzenia rolniczego (Sylwia Nasiłowska, WGiSR UW). GIS w stolicy (fot. Jacek Jesionek)Ponadto poruszone zostały tematy wykorzystania narzędzi GIS do katalogowania archiwalnych zdjęć lotniczych (Sebastian Różycki, WGiK PW), historycznych geoportali tzw. hGIS-u (Tomasz Panecki, WGiSR UW), wykorzystania geoinformatyki i teledetekcji do inwentaryzacji eternitu na obszarze Polski (Małgorzata Krówczyńska, WGS84 Polska) oraz do usprawniania decyzji w zarządzaniu kryzysowym (Paweł Pręcikowski, Intergraph Polska). Uczestnicy dowiedzieli się także w jaki sposób wykorzystano GIS podczas EURO2012 (Grzegorz Kępiński, BBiZK Warszawa) oraz jak wojsko i straż miejska korzystają z GIS-u (kpt. dr inż. Krzysztof Pokonieczny, WCG; Grzegorz Staniszewski, SM m.st. Warszawy).

GIS w stolicy (fot. Jacek Jesionek)Ponadto na uczestników obchodów "GIS w stolicy" czekało wiele innych atrakcji. W przerwach firmy m.in. TPI, Apogeo, ProGea Consulting, IMAGIS oraz GUGiK prezentowały swoje możliwości i rozwiązania. Szczególnie ciekawa dla uczestników okazała się prezentacja bezzałogowego systemu fotogrametrycznego AviSystem firmy TAXUS SI. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ze specjalistycznego oprogramowania m.in. ArcGIS, ENVI, GRASS, QGIS i Auto Desk Infrastructure Modeller. Podczas obchodów odbyła się także gra miejska z użyciem aplikacji GIS&GO (http://www.gisandgo.pl/), wystawa posterów dotyczących zastosowania narzędzi geoinformatycznych w badaniach środowiska, a także liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy doprowadzili do tego, że "GIS w stolicy" zakończył się sukcesem i jednocześnie zapraszają na przyszłoroczne obchody GIS Day!

Maria Szepietowska (Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji UW)

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser