Dwudniowe obchody GIS Day 2012 we Wrocławiu

GIS Day 2012 na Uniwersytecie PrzyrodniczymW tym roku Dzień Systemów Informacji Geograficznej we Wrocławiu obchodzony był na dwóch uczelniach - Uniwersytecie Przyrodniczym i Politechnice Wrocławskiej.

Już we wtorek, 13 listopada, dzień przed oficjalnym terminem GIS Day 2012, miłośnicy Systemów Informacji Geograficznej spotkali się na Uniwersytecie Przyrodniczym. W Auli Jana Pawła II w Centrum Naukowo-Dydaktycznym uczelni zgromadziło się kilkaset osób. Wśród nich wrocławscy licealiści, uczniowie techników geodezyjnych z Wrocławia, Opola, Jarocina oraz Wielunia. Nie zabrakło także studentów. Uczestników powitała prorektor ds. studenckich i kształcenia UP, prof. dr hab. Danuta Parylak.

Po oficjalnym otwarciu, dr inż. Adam Iwaniak rozpoczął sesję referatową. W wykładzie "Inteligentna infrastruktura informacji przestrzennej" powiedział o możliwościach i wykorzystaniu GIS-u. Zwrócił uwagę na szybki rozwój technologi geoinformatycznych w ostatnich latach, podając m.in. przykład programu Google Earth, dzięki ktoremu GIS stał się ogólnodostępny, a liczba jego użytkowników sięga obecnie setek milinów. Następnie Krzysztof Borkowski z ESRI Polska przedstawił możliwości serwisu ArcGIS Online. Ten bazujący na "chmurze" portal stanowi kompletny system zarządzania zawartością (CMS), pozwalający na pracę z informacją przestrzenną. Na koniec Cezary Krajewski z Apogeo przedstawił ofertę swojej firmy, która jest m.in. wyłącznym dystrybutorem marki Hi-Target w Polsce, producenta odbiorników GPS dla geodezji, GNSS, GIS.

Po wykładach przyszła kolej na słodki poczęstunek GIS-owym tortem. Następnie odbyły się warsztaty w podgrupach. W przerwach uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem geodezyjnym, który w głównym holu prezentowały firmy TPI, Leica i Apogeo.

GIS Day 2012 na Politechnice WrocławskiejDzień po uroczystościach na Uniwersytecie Przyrodniczym, sympatycy Systemów Informacji Geograficznej spotkali się na GIS Day-u organizowanym przez Wydział Geoinżynierii i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Główna część uroczystości miała miejsce w gmachu NOT, gdzie uczestników przywitał dr inż. Józef Woźniak z Zakładu Geodezji i Geoinformatyki. Zanim usłyszeliśmy pierwsze referaty, kilka słów o swojej fascynacji GIS-em powiedział prorektor PWr ds. rozwoju prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, a następnie uroczystości oficjalnie otworzył prodziekan Wydział Geoinżynierii i Geologii ds. dydaktyki dr inż. Stanisław Ślusarczyk.

W pierwszym referacie dr inż. arch. Jacek Kościuk z Politechnika Wrocławskiej przedstawił możliwości laserowego skanowanie 3D, pokazując ciekawe przykłady wykorzystania tej technologii m.in. podczas inwentaryzacji Narodowego Parku Archeologicznego w Machu Picchu czy w oględzinach i dokumentacji miejsca zdarzenia kryminalnego. Kolejne dwa wykłady, Krzysztofa Borkowskiego z ESRI Polska oraz dr Adam Iwaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczczego, to powtórka z dnia poprzedniego.

Drugą cześć dnia wypełniły warsztaty z wolnego i otwartego oprogramowania, analiz rastrowych, programowania ArcObject oraz modelowanie informacji przestrzennej w środowisku Bentley Systems. Imprezie towarzyszyła prezentacja sprzętu geodezyjnego, GPS i oprogramowania. Atrakcją była gra terenowa geocatching i tak jak co roku, w przerwie między referatami a warsztatami, słodka niespodzianka.

Zobacz galerię zdjęć z obchodów Dnia GIS na Uniwersytecie Przyrodniczym i Politechnice Wrocławskiej

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser