logo gisplay

deepWay - kolejna technologia mogąca pomóc niewidomym

deepWay - kolejna technologia mogąca pomóc niewidomymHinduski student Satinder Singh wykorzystał technologie używaną w autonomicznych samochodach, żeby stworzyć okulary pomagające poruszać się niewidomym. Urządzenie ma ogromny potencjał. Jeśli udoskonalić je o lokalizator, może być kolejnym prototypem futurystycznej laski dla niewidomych.

Singh, student Army Institute of Technology w Pune w Indiach postanowił wykorzystać swoją wiedzę oraz umiejętności programowania, żeby wynaleźć kolejne urządzenie pomagające poruszać się niewidomym.

Koncept okularów wykorzystuje technologie używane w autonomicznych samochodach - deep learning i CNN (convolutional neural network). Na początek zrobił aż 10 000 zdjęć terenu wokół szkoły (zarówno różnego rodzaju dróg i bezdroży). Następnie przy użyciu podzespołów Arduino stworzył interfejs zamontowany do okularów, który informował czy ma się poruszać w lewą czy prawą stronę. Do klatki piersiowej przyczepił natomiast kamerę, która wysyła obraz do komputera studenta. Właśnie tam dane były przetwarzane i porównywane do zdjęć, by informować za pomocą okularów, w którą stronę ma się poruszać. System CNN analizuje dane z kamery i porównuje do zdjęć zrobionych wcześniej. Oprócz analizy drogi, Hindus wykorzystał także oprogramowanie do rozpoznawania znaków i mijanych osób.

deepWay - kolejna technologia mogąca pomóc niewidomym

Obecnie urządzenie jednak jest bardzo niedokładne. Dlatego prace trwają nadal. W następnej wersji prototypu student zamierza zamontować GPS oraz LiDAR, by precyzyjnie przetwarzać dane o lokalizacji. To nie tylko ułatwi samo poruszanie się, ale także odnalezienie niewidomej osoby w przypadku zgubienia się.

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018