logo gisplay

Darmowe i wolne oprogramowanie GIS

W tym dziale prezentujemy wolne i otwarte oprogramowanie GIS; programy z wolnymi licencjami; darmowe przeglądarki GIS, danych geograficznych, rastrowych i wektorowych; darmowe edytory danych GIS itp.


GRASS (Geographic Resources Analysis Support System) - czołowy program GIS - open source, opracowany w ośrodku US Army CERL (Construction Engineering Research Laboratory) dla potrzeb armii amerykańskiej, obecnie rozwijany przez otwarty zespół programistów GRASS Development Team; działający w środowiskach Unixa,  MS-Windows, MacOS X; ma budowę modułową co ułatwia jego rozwój przez grupę niezależnych od siebie programistów. Podręczniki i dokumentacje GRASSa na stronie NetGIS


Quantum GIS - działający w środowiskach Linux, Unix, Mac OS X i MS-Windows obsługujący wiele formatów restrowych i wektorowych. Umożliwia zarządzanie danymi geograficznymi, tworzenie własnych danych, zastosowanie danych GPS, wykonywanie analiz przestrzennych oraz tworzenie map. Funkcjonalność programu może być rozszerzona poprzez wykorzystanie dodatkowych wtyczek. Program dostępny jest w 32 wersjach językowych.


SAGA GIS - system GIS działający w środowisku Windowsa i Linuxa, którego najistotniejszym elementem jest szeroki zestaw narzędzi do analizy danych przestrzennych w tym głównie rastrowych. Program służy również do przetwarzania danych wektorowych i tabelarycznych. Dzięki interfejsom API (Application Programming Interface) i GUI (Graphical User Interface) intuicyjny w obsłudze. SAGA została stworzona i jest rozwijana przez niewielki zespół specjalistów z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech. Program wywodzi się od aplikacji DiGeM przeznaczonej do analizy terenu. Pierwsza edycja SAGA GIS została opublikowana w lutym 2004, druga we wrześniu 2007.


MapWindow GIS - program GIS z możliwościa przeglądania, edycji, anazliy i wizualizacji danych przestrzennych.


ILWIS - obejmuje szereg funkcji do przetwarzania obrazów, analizy przestrzennych i map cyfrowych. Łatwy do nauczenia dzięki pomocy on-line oraz obszernym kursom z róznych dziedzin dostępnych na stronie internetowej programu.


Microdem - program do analiz i wizualizacji danych przestrzennych. Jest on rozwijany przez zespół prof. Gutha w wojskowym ośrodku akademickim USNA. MicroDEM obsługuje najpopularniejsze formaty obrazów rastrowych i wektorowych, np. JPG, GeoTIFF, Shp, Dxf. Posiada możliwość pracy na numerycznych modelach terenu (SRTM, DTED, ASCI Arc Grid i innych), wielospektralnych zdjęciach satelitarnych czy bazach danych. Można w nim wyświetlać punkty i ścieżki wyznaczone w terenie przy użyciu odbiornika GPS.


Tatuk Free Viewer 2.2  - przeznaczony do przeglądania rastrowych i wektorowych danych przestrzennych, Obsługuje większość popularnych formatów GIS. Zawiera możliwość wykorzystania własnych oraz ponad 3 tys. zdefiniowanych układów współrzędnych oraz automatycznie rozpoznaje układy dla poszczególnych warstw kartograficznych. Program można bezpłatnie ściągnąć ze strony TatukGIS.


Pozostałe programy:

Drukuj Email

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018