Błąd w oprogramowaniu przyczyną utraty trzech satelitów GLONASS

Błąd w oprogramowaniu był najprawdopodobniej przyczyną awarii rakiety Proton-M z trzema satelitami GLONASS na pokładzie. Na skutek usterki rakieta nie osiągnęła właściwej orbity i spadła do Pacyfiku w 1500 kilometrów na północny-zachód od Hawajów.

Według nieoficjalnych informacji, w czasie startu rakieta nośna Proton-M funkcjonowała prawidłowo. Jednak błąd w oprogramowaniu załadowanym przed startem do jej systemu pokładowego spowodował, że silniki pracowały ze zbyt dużym ciągiem. Tor lotu odchylił się o 8 stopni od prawidłowego. W efekcie blok przyspieszający DM-03 z 3 satelitami Glonass-M znalazł się na zbyt wysokiej, nieprawidłowej orbicie. Dwa silniki bloku przyspieszającego także zadziałały prawdopodobnie prawidłowo, ale nie mogły umieścić satelitów na właściwej orbicie. W rezultacie blok z satelitami, który oddzielił się od trzeciego stopnia nosiciela 10 minut po starcie, wpadł do Pacyfiku ok. 1500 km od Hawajów.

Nieudana misja oznacza straty na poziomie miliardów rubli. Nieoficjalnie wiadomo, że Proton-M z blokiem DM kosztuje ok. 70 mln dolarów. Na podobnym poziomie kształtuje się cena każdego z satelitów Glonass-M. Łącznie sprzęt użyty w starcie był wart 200-300 mln dolarów.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zlecił szefowi organu kontroli swojej administracji Konstantinowi Czujczenko i Prokuratorowi Generalnemu Jurijowi Czajce zweryfikować realizację programu GLONASS, a w szczególności sposobu jego finansowania. Zdecydowano też o przyspieszeniu kolejnych planowanych startów rakiet Proton-M z satelitami GLONASS-M, by jak najszybciej doprowadzić system do pełnej funkcjonalności.

Ostatnie minuty przed startem rakiety Proton-M:

Źródło: Altair

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser