Stypendium DAAD 2019 - czyli studenci PW na objazdówce po Niemczech

DAAD 2019W dniach 15-26 września grupa studentów ze Stowarzyszenia Studentów WGiK PW „GEOIDA” oraz Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW, pod opieką dr hab. inż. Andrzeja Pachuty, prof. PW, odbyła niesamowitą podróż po Niemczech. Tygodnie starań i planowania zaowocowały uzyskaniem stypendium DAAD, dzięki któremu mogliśmy odwiedzić 8 miast, a w nich ośrodki badawcze, obserwatoria oraz uniwersytety.

Pierwszym przystankiem była Praga w Czechach. Tam udało się zwiedzić najważniejsze miejsca miasta, podczas bardzo długiego spaceru, który był tylko przedsmakiem tego, co nas czekało przez kolejne dni.

Obserwatorium astronomiczno-geodezyjne w Wettzell było pierwszym miejscem odwiedzonym w Niemczech. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się między innymi o interferometrii wielkobazowej VLBI, czy geodezyjnych technikach w przestrzeni kosmicznej. Zostaliśmy oprowadzeni po całym obserwatorium, podziwialiśmy sprzęty – zarówno te stare, jak i nowoczesne odpowiedniki, widzieliśmy pomiar laserowy odległości do satelity, grawimetr nadprzewodnikowy oraz ogromne teleskopy.

Kolejnym postojem był Stuttgart, w którym rozpoczęliśmy pobyt od targów INTERGEO. Są to największe geodezyjne targi w Europie, na które przyjeżdżają firmy z całego świata. Przedstawiciele prezentują swoje osiągnięcia, urządzenia, można także spróbować swoich sił i znaleźć pracę. Dzięki uprzejmości firmy GEOMAX mieliśmy możliwość uczestniczyć w dwóch dniach targów. Pierwszy dzień minął przede wszystkim na targach, natomiast drugi rozpoczęliśmy wizytą na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Przedstawiciele instytutów opowiedzieli nam o swoich projektach. Jednym z nich był system przeciwdziałający i ostrzegający przed pojazdem zbaczającym z drogi. Po prezentacjach wykładowców, dwójka studentów przedstawiła w jaki sposób się integrują i działają na uczelni. W drugiej połowie dnia wróciliśmy na targi INTERGEO, by odwiedzić kolejne stoiska – ciężko było zwiedzić wszystkie hale jednego dnia.

DAAD 2019

Następnego dnia zaczęliśmy się kierować na północ kraju – odwiedziliśmy Frankfurt nad Menem. Tam udaliśmy się do Uniwersytetu Nauk Stosowanych. Gospodarze podzielili się z nami informacjami o ich strukturach oraz programach studiów. Dowiedzieliśmy się, że Frankfurt jest otwartym i wielokulturowym miastem – zapraszali, by kontynuować naukę na ich uczelni. Po szybkim zwiedzaniu miasta wyruszyliśmy w dalszą podróż, tym razem do Bonn, gdzie spędziliśmy trzy dni.

Dzięki dłuższemu pobytowi w Bonn mieliśmy okazję, by odpocząć i lepiej poznać to miejsce. Pierwszą instytucją w naszym planie było Federalne Biuro Planowania Przestrzennego. Pracownicy zdradzili nam strategie planowania przestrzennego nie tylko samych Niemiec, ale także obszaru granicy polsko-niemieckiej. Następnie odwiedziliśmy Uniwersytet w Bonn, gdzie mogliśmy wysłuchać kilku interesujących faktów o mieście, programach studiów oraz realizowanych projektach na poszczególnych wydziałach. Wspomnieli o misji GRACE, którą wykorzystuje się przy określeniu pola grawitacyjnego. Kolejny dzień pobytu poświęciliśmy na dokładne poznanie miejscowości. Oprócz bardzo długich spacerów, mieliśmy okazję udać się do Muzeum Techniki oraz, dla chętnych, do Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Hanower był kolejnym przystankiem na mapie, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg. Jednak żadnej chwili nie mogliśmy zmarnować, dlatego zaraz po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Tuż przed wyruszeniem do Berlina zatrzymaliśmy się w Brunszwiku, gdzie w Federalnym Instytucie Metrologii PTB wysłuchaliśmy prezentacji o historii jednostek miar, mogliśmy zobaczyć wzorzec metra, przyjrzeć się zegarowi atomowemu i poznać jego działanie, a także zobaczyć interferometr Michelsona.

DAAD 2019

Ostatnim już przystankiem w naszej podróży był Berlin, gdzie spędziliśmy trzy dni. Przed poznaniem uroków stolicy Berlina, pojechaliśmy do Poczdamu. W Niemieckim Centrum Badawczym Nauk o Ziemi GFZ poznaliśmy proces tworzenia modelu geoidy, wykorzystanie teledetekcji w badaniu zmian klimatu, a także historię pomiarów grawimetrycznych. W Poczdamie nie mogliśmy pominąć zwiedzania pałacowych ogrodów w parku Sanssouci. Następnie, już w Berlinie, spędziliśmy wieczór na zwiedzaniu. Finał tego dnia odbył się w Bundestagu, gdzie spacerując w charakterystycznej dla budynku szklanej kopule, słuchaliśmy przewodnika o historii miasta. Kolejnego dnia wybraliśmy się do Uniwersytetu Technicznego. Zapoznaliśmy się z projektami realizowanymi w instytutach  - o obserwacji meteorów, aplikacjach modelowania 3D oraz pracami związanymi z teledetekcją. Przedstawiono nam także ofertę studiów magisterskich. W dalszej części dnia odwiedziliśmy Niemieckie Centrum Aeronautyki DLR. Naukowcy tej instytucji zaprezentowali swoje misje i działania. Najważniejszym projektem były misje BepiColombo oraz Juice, które wykorzystują altimetrię laserową.

Po dwunastu dniach intensywnego zwiedzania i ogromnej dawki wiedzy, wróciliśmy do Warszawy zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani wyjazdem. Z pewnością to nie będzie ostatni raz, gdy przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii będą starali się o wyjazd w ramach stypendium DAAD.

Monika Morawska, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „GEOIDA”

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser