VII edycja seminarium Nauka w Służbie Ziemi już za nami

FundacjA-DAM w swojej prezentacji22 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, odbyła się kolejna edycja Nauki w Służbie Ziemi. W tym roku tematyką seminarium była turystyka.

Celem Dnia Ziemi jest promowanie harmonii człowieka z naturą, ku osiągnięciu sprawiedliwej równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń ludzkości. Geneza ustanowienia Dnia sięga lat 70-tych XX wieku. Pierwotnie, przez niespełna cztery dekady, to 21 marca był uważany za oficjalną datę święta naszej planety. Sytuacja uległa zmianie w 2009 roku, kiedy to 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Każdego roku tysiące ludzi na świecie bierze aktywny udział w popularyzacji tego wydarzenia. Również studenci Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Tematem tegorocznej Nauki nie przypadkiem została wybrana turystyka. Wizją organizatorów było zaprezentowanie ogółu zmian zachodzących na przestrzeni ostatnich lat w sposobie podróżowania oraz odkrywania tajemnic miejsc, odwiedzanych przez turystów.

Konferencję zainaugurował dr hab. inż. Andrzej Pachuta, prof. PW (na zdjęciu poniżej), który powitał wszystkich przybyłych gości oraz uczestników, po czym przytoczył wydarzenie będące preludium wszystkiego – Wielki Wybuch, mający miejsce 13,7 mld lat temu. Konsekwencją tego zdarzenia był proces ewolucji i rozwoju świata, w którym człowiek od niepamiętnych czasów musiał radzić sobie z problemem nawigacji w trakcie podróży. Dzisiaj to nie stanowi dla niego większego kłopotu. Życie w dobie prężnie rozwijających się technologii, daje możliwość wyboru szerokiego spektrum urządzeń, które eliminują trudność nawigacji we współczesnym świecie.

dr hab. inż. Andrzej Pachuta

Pierwszy wykład tematyczny został wygłoszony przez uprzedniego mówcę - dr hab. inż. Andrzeja Pachutę. W trakcie swojej prezentacji prelegent opowiadał o wyprawach badawczych na Antarktydę oraz Spitsbergen, odbywających się zarówno w przeszłości jak i współcześnie. Każda z odbytych ekspedycji naukowych niosła ze sobą ogrom pracy, jak również dreszcz emocji, towarzyszący polskim naukowcom w trakcie wszystkich podróży. W zadziwiający sposób została zaprezentowana specyfika tych odległych terenów, do dzisiaj nie zamieszkałych przez ludzi. Podziw wśród słuchaczy wzbudziły zdjęcia z wypraw, w których osobiście brał udział dr hab. inż. Andrzej Pachuta. Jak sam podkreślił, udział w ekspedycji badawczej na Antarktydę do dziś jest jedną z najciekawszych podróży, jaką zdarzyło mu się odbyć w życiu.

O tym jak podróżować po świecie, nawet przy ograniczonych środkach finansowych, opowiedzieli dwaj studenci Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Patryk Andrzejewicz oraz Kamil Wróblewski (na zdjęciu poniżej). Podróżnicy zaprezentowali wiele ciekawych rozwiązań, własne patenty oraz aplikacje pomocne w organizacji wyprawy. Podzielili się z uczestnikami seminarium doświadczeniami z odbytych podróży w przeszłości, a także zdradzili gdzie wybierają się w najbliższym czasie. Turyści zgodnie stwierdzili, że kluczem do sukcesu w trakcie wyprawy jest sprawne i dokładne przygotowanie wszystkich aspektów z nią związanych. Posługując się obecnie dostępnymi narzędziami z łatwością można znaleźć tanie loty, stworzyć interaktywną mapę miejsca wyprawy czy nawigować przy użyciu telefonu komórkowego. Podróżowanie autostopem oraz nocleg w namiocie może i nie jest pisane wszystkim, ale to dzięki takiej formie, wojaże Patryka i Kamila zawsze są pełne przygód i atrakcji.

Patryk Andrzejewicz oraz Kamil Wróblewski - studenci Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej

Po krótkiej przerwie rozpoczął się pokaz, przygotowany przez FundacjA-DAM siebie, dotyczący techniki udzielania pierwszej pomocy. Wolontariusze opowiedzieli o typowych sytuacjach, w których na człowieka czyha niebezpieczeństwo, a także jak należy postępować w przypadku oparzeń, odmrożeń i krwotoków. Następnie przedstawili na fantomie sposób prawidłowego wykonania resuscytacji układu krążeniowo-oddechowego, jednocześnie wskazując na najczęściej popełniane błędy przez osoby udzielające pierwszej pomocy. Dwójka uczestników konferencji miała okazję wypróbować swoich sił, wykonując masaż serca i sztuczne oddychanie pod okiem profesjonalistów. Ratownicy zaprezentowali również sprzęt, wykorzystywany najczęściej podczas akcji ratunkowych. Na koniec wolontariusze podali cenne rady, jak bezpiecznie podróżować oraz spędzać czas nad wodą, aby do minimum zniwelować ewentualne zagrożenia zdrowia i życia.

Tematem ostatniego wykładu, zaprezentowanego przez dr hab. inż. Dariusza Gotliba, były kierunki rozwoju turystycznych produktów geoinfomacyjnych. Przygotowana prezentacja dotyczyła zakresu zastosowania urządzeń oraz aplikacji, które ostatnio pojawiły się na rynku. Jak się okazało, obecnie dostępnych jest coraz więcej produktów pomocnych w podróżowaniu oraz zwiedzaniu najdalszych zakątków świata. Postęp technologiczny jest na tyle duży, że już dziś można posługiwać się interaktywnymi urządzeniami mobilnymi, mającymi stałe połączenie z obszernymi bazami danych. Do najczęściej wykorzystywanych nowinek technologicznych w turystyce należą m. in. głosowe przewodniki, pojazdy udostępnione do wypożyczenia, wyposażone w cyberprzewodnik, a także urządzenia wyposażone w aplikację Augmented Reality, umożliwiającą uzyskanie informacji o danym miejscu, po uprzednim zeskanowaniu obiektu. Furorę robią również inteligentne zegarki, odzież a także okulary o rozszerzonej rzeczywistości, łączące świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.

Zwieńczeniem Nauki w Służbie Ziemi był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli wszyscy prelegenci. Zadawane pytania przez publiczność dotyczyły osobistych doświadczeń prelegentów w podróżowaniu, inspiracji w wyborze odwiedzanych miejsc oraz wskazówek dla osób planujących udanie się w daleką podróż. Rezultatem przeprowadzonej dyskusji był szereg wniosków, odnoszących się do współczesnego znaczenia słowa „turystyka”. Dzisiaj świat jest otwarty do zwiedzania dla każdego, wystarczy mieć urządzenie z dostępem do Internetu i z łatwością można wyruszyć w podróż do najbardziej odległych krajów na Ziemi. Z powodzeniem da się odnaleźć interesujące miejsce na interaktywnej mapie czy dokładnie je obejrzeć na dziesiątkach zdjęć w przeglądarce. Jednak udając się w podróż do wirtualnego świata człowiek traci to, co w turystyce jest najpiękniejsze – emocje. Wewnętrzne przeżycia, ogół doświadczeń oraz przygód z miejsca wyprawy są fundamentem do wykreowania trwałych wspomnień. Jaki wpływ na turystykę będzie miał postęp technologiczny w kolejnych latach? Jak będzie wyglądał TURYSTA u schyłku XXI wieku? Póki co, odpowiedź na te pytania jest trudna do ustalenia.

W ramach ostatniego punktu konferencji odbyło się rozstrzygniecie konkursów internetowych, organizowanych przez Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida”. Koordynatorzy seminarium nagrodzili zwycięzców konkursu fotograficznego oraz quizu geograficznego. Ogłoszono również wyniki gry terenowej, która odbyła się 18 kwietnia w Parku Szczęśliwieckim w Warszawie.

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom oraz patronom medialnym, bez których konferencja nie zakończyłaby się takim sukcesem.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich na przyszłoroczną, już VIII edycję Nauki w Służbie Ziemi!

Mariusz Urbański (tekst), Bartosz Szuryga (zdjęcia)

Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida”

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser