• Michał Czerwiński

Relacja z konferencji na temat wykorzystanie urządzeń mobilnych GIS

W dniu 19 marca w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Wykorzystanie urządzeń mobilnych GIS- aspekty technologiczne i praktyczne”. Była to już XXIV edycja seminarium w cyklu GIS w praktyce.

Obrady prowadził prof. dr hab. inż. Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej, który w otwierajacym konferencję wykładzie przedstawił zagadnienia projektowania aplikacji mobilnych GIS. W prezentacji zwrócono uwagę na uwarunkowania geoinformatyczne i kartograficzne tego typu aplikacji. Gotlib zaznaczył, iż konieczna jest interdyscyplinarność przy tworzeniu aplikacji GIS-owych, szczególnie ważna jest współpraca specjalistów z dziedzin kartografii i geoinformatyki, jako tych, którzy decydują o funkcjonalności i wyglądzie stworzonego programu, z uwzględnieniem percepcji odbiorców aplikacji, doboru odpowiednich układów współrzędnych, wskazówek, zapewnienia spełniania odpowiednich norm ISO oraz OGC czy zapewnienia współpracy z istniejącymi systemami geoinformacyjnymi. Przedstawiono kolejne etapy projektowania aplikacji z uwzględnieniem analizy funkcji, interfejsu graficznego czy urządzeń mobilnych, na które aplikacja będzie przeznaczona. Podkreślono, że rosną wymagania użytkowników, ale także wzrastają możliwości technologiczne w dziedzinie urządzeń mobilnych.

Następny wykład dotyczył znaczenia systemów mobilnych. Prof. nzw. dr hab. inż. Piotr Gawrysiak z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW przedstawił czym może być urządzenie mobilne. Jest ono swego rodzaju wielofunkcyjną maszynką, służącą jako telefon, biblioteka, zegarek, konsola do gier, portfel, budzik. Jest sprzętem o niegraniczonych możliwościach, wyposażonym w czujniki, które zwiększają jego funkcjonalność. Istotne jest żeby było ergonomiczne, potrafiące się dostosować do sytuacji użytkownika (podróż samochodem, komunikacją miejską, przebywanie w pracy czy odpoczynek w domu). Ważne jest, żeby urządzenie reagowało inteligentnie na gesty i potrafiło skutecznie i szybko przekazać potrzebą użytkownikowi informację.

Kolejny temat poruszał problem aplikacji mobilnych wykorzystaniem systemów GIS i GPS. Łukasz Markiewicz z Katedry Systemów Geoinformatycznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej przedstawił realizowany projekt „Mówiącej Mapy”, przeznaczonej dla osób słabo widzących lub niewidomych. Aplikacja oparta na danych i kodach opensource’owych ma ułatwiać poruszanie się osobom niepełnosprawnym wzrokowo w terenie na podstawie danych z GPS oraz wektorowych danych z OpenStreetMap. Poruszono aspekty elementów i architektury systemu, poprawy dokładności pozycjonowania (GPS ma trudność w pozycjonowaniu na terenach silnie zurbanizowanych i w lasach) czy nawigacji i obsługi aplikacji, która wymaga zupełnie nowatorskich rozwiązań ze względu na użytkowników, np. są to odczytywane na głos przez aplikację nazwy przycisków w menu.

Piotr Kaczmarek z firmy Astri Polska przedstawił GIS jako świetne narzędzie do zarządzania w sytuacjach kryzysowych, szczególnie gdy w takie systemy wyposaży się służby typu straż pożarna, policja czy wojsko. Aplikacja stworzona przez firmę pozwala na zarządzanie setkami ratowników, wyznaczanie miejsc zagrożenia czy stałe monitorowanie niebezpiecznych zjawisk w czasie trwania akcji. Przedstawiciel firmy zaprezentował również autorski pomysł przedsiębiorstwa, polegający na wizualizacji miast w technologii 3D poprzez Internet. Jest możliwość wyświetlania tekstur, terenów zieleni, zabytków, analizy cienia i widoczności. Hitem firmy są specjalne okulary do oglądania obiektów w 3D wygenerowanych właśnie w tego typu wizualizacjach. Wprowadzane przez Astri Polska technologie opierają się na ideach gier komputerowych w 3D.

o-gisWykład przeprowadzony przez dra inż. Krzysztofa Pokoniecznego z Wojskowej Akademii Technicznej dotyczył dostępu do bazy danych GIS z urządzeń mobilnych. Przedstawiono stworzony na WAT system pozwalający na zbieranie danych za pomocą urządzeń mobilnych i przenoszenia tych danych bezpośrednio na serwer, gdzie możliwe są dalsze analizy. Obiekty można nanosić w postaci punktów, wektorów lub poligonów, możliwe jest badanie przemieszczania się danego zjawiska w przestrzeni, co może być pomocne w sytuacjach zagrożenia katastrofami naturalnymi lub w czasie działań wojennych.

Wisienką na torcie był wykład Krzysztofa Młynarskiego z grupy security.pl „Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych”, w którym zaprezentowano niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą technologie mobilne, w tym zagrożenia atakami wirusów i Trojanów, wyłudzającymi dokumenty, dane i pieniądze. Zagrożeniami może też być nierozsądne (bez szyfrowania danych) korzystanie z sieci w miejscach publicznych (tzw. hot spoty) czy używanie urządzeń mobilnych w miejscach niebezpiecznych.

Konferencje - aktualności

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

18 marca 2024

Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych CBK PAN zapraszają do udziału w seminarium, którego celem jest prezentacja programu obserwacji Ziemi – Copernicus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser