logo gisplay

Mapa z mchu pokazująca zmiany klimatu w Europie

Mapa z mchu pokazuje zmianę w letnich opadach na Starym Kontynencie. Część mchu była podlewana optymalną ilością wody, część niewystarczającą, a część nadmierną - odpowiednio z przewidywanymi danymi. To jak mech reaguje na różne warunki atmosferyczne pokazuje, jak wyglądać może w przyszłości Europa.

Dane przewidywanej wielkości opadów na przestrzeni następnych stu lat pochodzą z Europejskiej Agencji Środowiska. Mech wycięty w kształt Europy był podlewany różną ilością wody. Jeśli otrzymuje optymalną ilość wody jest zielony, jeśli niedostateczną brązowy lub żółty, a gdy za dużą wtedy jest niemalże czarny. W efekcie widać, które regiony będą dotknięte najbardziej przez zmiany klimatyczne.

Na południowej części kontynentu w latach 2070-2010 będzie najprawdopodobniej o 40 proc. opadów mniej niż obecnie. Na północy natomiast 30 proc. więcej. Wyraźnie widać, że najbardziej dotknięte suszą zostaną takie kraje jak Hiszpania, Francja, Portugalia i część Niemiec, a najmniej cała Europa Środkowa z Polską, Czechami i Słowacją. Większe, niż obecnie opady będą najprawdopodobniej w krajach bałtyckich, Skandynawii i północnej części Rosji.

Mapa tworzona była przez okres kilku miesięcy i według twórców jest metaforą, tego jak Europa może wyglądać za ponad pięćdziesiąt lat. Twórcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, jaki opady mają wpływ na rolnictwo, produkcję energii, turystykę, a także środowisko naturalne. Projekt został stworzony przez doktorantów z Vilnius Academy of Arts na Litwie.

Więcej o mapie

JB

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018