logo gisplay

Jak drony od FlyTech UAV wesprą energetykę?

System BIRDIE  (fot. FlyTech UAV)Krakowski producent dronów zaprezentował rozwiązanie, które ma zrewolucjonizować mapowanie sieci energetycznych i stanowić alternatywę dla kosztownych inspekcji za pomocą Lidaru.

FlyTech UAV, krakowski start-up technologiczny opracował algorytm do rozpoznawania i rekonstrukcji linii energetycznych. Prace są wynikiem otrzymanego dofinansowania z Funduszy Europejskich, dzięki któremu udało się stworzyć drony przeznaczone do zadań inspekcyjnych oraz rozwinięto portfel usług inspekcyjnych dla sektora energetycznego. To innowacyjna na skalę światową oferta, która skróci i uprości inspekcje linii energetycznych. Do tej pory tego typu dane mogły być pozyskiwane jedynie za pomocą systemów wyposażonych w kosztowne sensory LIDAR, teraz spółka opracowała rozwiązanie wykorzystujące drony i wysokorozdzielcze kamery.

Gałęzie na złej drodze

Właściciele infrastruktury przesyłowej muszą regularnie dbać o jej nienaganny stan, w tym również o usuwanie przeszkód, które pojawiają się na jej drodze. Taką przeszkodą, która może naruszyd stan linii przesyłowej, są np. powalone drzewa czy gałęzie wrastające w korytarz linii. Z pomocą przychodzą drony, dzięki którym można szybko przeprowadzid inspekcję nawet 12 km linii w ciągu jednego, 60-minutowego lotu. Na wysoko rozdzielczych zdjęciach widać miejsca, gdzie doszło do awarii czy uszkodzeń. Możliwa jest również szybka interwencja np. w razie awarii spowodowanej wichurą. 

Następnie dane zebrane podczas nalotu są poddawane obróbce. Dzięki wsparciu z Funduszy UE udało się opracować innowacyjny na skalę światową algorytm do generowania modelu 3D sieci na podstawie zdjęć.

- Na tej podstawie otrzymujemy dokładne informacje o przebiegu linii i otaczających je przeszkód. Jesteśmy w stanie wskazać, w których miejscach wegetacja koliduje z liniami i niezbędna jest wycinka, a to wszystko z centymetrowymi dokładnościami – mówi Paweł Wiącek, specjalista ds. fotogrametrii z FlyTech UAV.

Na podstawie zdjęć z nalotu drona można ocenić dokładną odległość roślinności od linii energetycznych i wskazać miejsca, gdzie niezbędna jest wycinka (fot. FlyTech UAV)

Rozwiązanie oferowane przez spółkę cechuje szybkość i dostępność, a także łatwość obsługi. Dron jest gotowy do lotu w kilka minut, operator planuje trasę, a naloty są realizowane w pełni autonomicznie, bez potrzeby ingerencji w trasę lotu. W przeciwieostwie do konkurencyjnych rozwiązań, gdzie dronem steruje się w trybie ręcznym i niezwykle ważna jest precyzja i umiejętności operatora.

- Nasze drony są również przyjazne środowisku i mieszkańcom – są wyposażone w ciche silniki o napędzie elektrycznym – dodaje Wiącek.

Flagowym produktem FlyTech UAV dla energetyki jest samolot bezzałogowy - BIRDIE, wyposażony w aparat pełnoklatkowy - może zmapować do 12 km linii energetycznych w jednym, 60-minutowym nalocie, a takich nalotów można dziennie przeprowadzid kilka. Dodatkowo nielimitowana łącznośd GSM pozwala na loty poza zasięgiem wzroku, co ma szczególne znaczenie przy wymagających misjach liniowych, tak jak właśnie np. inspekcje linii, gazociągów, rurociągów. W razie braku odpowiedniej ilości miejsca do startu i lądowania, można użyć dedykowanego modułu VTOL – pionowego startu i lądowania.

Jeżeli priorytetem są inspekcje wizyjne, sprawdzi się wielowirnikowiec obserwacyjny, który ma co prawda krótszy czas lotu niż samolot, ale za to może podlecied bliżej linii i słupa, i dokładniej „przyjrzeć się” w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń, również za pomocą kamery termowizyjnej czy UV.

Jednym z pilotażowych projektów z użyciem nowej technologii firmy były pomiary dla jednego z dostawców energii elektrycznej w Polsce. Plan misji wykonywanej systemem BIRDIE obejmował odcinki linii energetycznych o łącznej długości ok. 12 km. W rezultacie został przygotowany raport oględzin oraz wycinek – wszystko to w ciągu jednego dnia.

FlyTech UAV to krakowski producent dronów profesjonalnych, działający na rynku od 2013 roku. Obecnie spółka rozwija sied sprzedaży – jej produkty są dostępne w kilku krajach Europy i Azji. Teraz FlyTech UAV planuje rozpocząć komercjalizację systemów dla energetyki, stworzonych w ramach właśnie zakooczonego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018