• gisplay.pl

Projekt SmartCity i IoT we Wrocławiu

Od lewej: Michał Koszałka, prezes zarządu Magenta Grupa TAURON, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce (fot. Jarek Ratajczak, UM Wrocławia)Urząd Miejski Wrocławia oraz firmy TAURON Polska i Ericsson podpisały w poniedziałek (18 lutego) list intencyjny w sprawie realizacji projektu, który zakłada współpracę przy wykorzystaniu technologii Internetu Rzeczy (IoT). Dostarczą one mieszkańcom przydatnych informacji m.in. o jakości powietrza czy dostępności miejsc parkingowych.

Projekt realizowany we Wrocławiu zakłada rozwój technologii w kilku dziedzinach. Jedną z nich jest monitorowanie jakości powietrza przy użyciu czujników zamontowanych w parkach w różnych częściach miasta. Planowana przy tej okazji specjalna aplikacja wyznaczy obszary, w których warunki sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz i będzie przewidywać zmiany jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Dzięki opomiarowaniu wrocławskich parków, będzie można w każdej chwili sprawdzić, gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone i wybrać najlepsze miejsce na spacer czy piknik.

Ponadto będzie rozwijany system zarządzania parkowaniem – na podstawie zebranych danych mieszkańcy dostaną informacje o zajętości miejsc postojowych w miejscu, do którego się przemieszczają. Odpowiednio dobrane technologie ułatwią również efektywne zarządzanie koszami na śmieci na przystankach i ulicach (parkowanie i kosze będą testowane w rejonie ul. Bałuckiego).

– Pilotaż projektu rozpoczął się w lutym. Najpierw montowane są urządzenia, a do końca maja powstanie oprogramowanie i specjalna platforma do zarządzania miastem. Nasze firmy na realizację projektu wydadzą ok. 7 mln zł – mówi Marcin Korzeb, TAURON Polska Energia.

Współpraca z firmami TAURON i Ericsson obejmie także prace nad rozszerzeniem podstawowej funkcji słupów oświetleniowych o nowe możliwości, które mogą być przydatne dla miasta i mieszkańców. Do testowania nowych rozwiązań w tym zakresie wybrano infrastrukturę oświetleniową ulicy Powstańców Śląskich. Planowane jest wdrożenie modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych.

Źródło: UM Wrocławia

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser