logo gisplay

Aktualne mapy dostępności komunikacji miejskiej w Warszawie

Aktualne mapy dostępności komunikacji miejskiej w Warszawie (fot. ZTM)Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie udostępnił aktualne mapy dostępności komunikacji miejskiej w stolicy.  Dowiemy się z nich m.in. jak długo jedzie się do ścisłego centrum z poszczególnych rejonów stolicy, a także jak długo trzeba iść do przystanku i jak daleko znajduje się stacja metra.

Mapy są próbą całościowego spojrzenia na funkcjonowanie komunikacji publicznej w aglomeracji warszawskiej. Przedstawiają: dostępność wejść do stacji metra, przystanków kolejowych, autobusowych i tramwajowych dla osób poruszających się pieszo, liczbę rzeczywistych odjazdów z poszczególnych przystanków oraz czas dotarcia do ścisłego centrum (obszar ograniczony Rondem ONZ, ulicą Świętokrzyską, Rondem Dmowskiego oraz Dworcem Centralnym) z poszczególnych punktów aglomeracji.

Ciemniejszy odcień koloru oznacza krótszy czas dotarcia do stacji, przystanku czy do centrum Warszawy – w zależności od wybranej mapy. Analogicznie większe kółko dla mapy odjazdów z przystanków oznacza więcej kursów pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego, a klikając na przystanek uzyskamy szczegółowe informacje o liczbie odjazdów w ciągu całego dnia powszedniego.

Bardzo ciekawy obraz wyłania się z mapy przedstawiającej czas dotarcia do centrum. Dzięki dwóm liniom metra oraz sprawnie działającej komunikacji szynowej dotrzemy do ścisłego centrum w ciągu 10 minut z wielu rejonów stolicy. Mapa pokazuje także, jak daleko na obszarze aglomeracji sięga Warszawski Transport Publiczny, np. osoba mieszkająca w Otwocku i to nie w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego, jest w stanie znaleźć się na dworcu PKP Warszawa Śródmieście w ciągu 50 minut.

Do obliczeń posłużyły dane z rozkładów jazdy, które ze względu na utrudnienia występujące w ruchu drogowym mogą się różnić od rzeczywistości. Całkowity czas podróży, uwzględniony na mapie, obejmuje czas dojścia do przystanku, oczekiwanie na pojazd i samą podróż i został przygotowany dla konkretnych godzin wyjścia z domu między 6.30 a 7.25 w dni powszednie. Mapa pokazuje najszybsze, możliwe połączenie z danego rejonu aglomeracji – nie zawsze będzie to połączenie wybrane przez podróżnego.

Innym, ciekawym przykładem jest mapa dostępności wejść do stacji metra. Dla stacji metra zaznaczone zostały obszary do 500 oraz 1000 metrów. Dzięki temu każdy użytkownik, znając tempo swojego przemieszczania się pieszo, będzie mógł oszacować, ile czasu zajmie mu dotarcie do wejścia. Podobnie wyglądają mapy przedstawiające dostępność stacji kolejowych oraz przystanków autobusowych i tramwajowych, razem z liniami dowozowymi „L”.

Dane są aktualizowane co roku. Informacje widoczne na schematach zostały zaktualizowane w oparciu o dane pochodzące z systemów Zarządu Transportu Miejskiego.

Link do map

Źródło: ZTM

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018