logo gisplay

Wiosenny fotoplan Warszawy już gotowy

Wiosenny fotoplan Warszawy od MGGP Aero już gotowy (fot. MGGP Aero)Firma MGGP Aero na zlecenie Biura Geodezji i Katastru m. st. Warszawy wykonała nowy fotoplan stolicy. Już wkrótce będzie dostępny online dla wszystkich zainteresowanych.

Naloty trwały niecałe trzy dni tj. od 6 do 8 kwietnia 2018 r. Kamera o blisko 400 megapikselowej matrycy była zainstalowana na dwusilnikowym samolocie Piper PA-31 -350 Chieftain latającym na wysokości około 1800 metrów nad miastem. Ze względu na wysoką zabudowę, centrum miasta pokryto dodatkowymi szeregami zagęszczającymi tak żeby podczas opracowywania fotoplanu uzyskać efekt jak najmniej przechylających się wysokich budynków. W sumie pozyskano prawie 2500 zdjęć o rozdzielczości terenowej piksela 8 cm spędzając w powietrzu blisko 25 godzin.

Jeszcze 8 kwietnia czyli kilka godzin po wykonaniu ostatniego zdjęcia cały zestaw danych został przetransportowany zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych do Kancelarii Tajnej w Tarnowie gdzie przy użyciu odpowiedniej linii technologicznej rozpoczęto procedurę tzw. odtajnienia zdjęć do postaci jawnej. Na terenie Warszawy znajduje się wiele obiektów o charakterze niejawnym dlatego proces przygotowania planów lotu, pozyskania i przetworzenia zdjęć podlega odpowiednim procedurom.

Kolejnym etapem było przetworzenie zdjęć do postaci fotoplanu, co udało się zakończyć po 4 tygodniach tak więc po wewnętrznej kontroli jakości, w połowie maja, MGGP Aero było gotowe do przekazania opracowania Zamawiającemu.

- Co prawda termin umowny mija dopiero pod koniec sierpnia, ale zawsze bardzo nam zależy żeby pozyskane przez nas dane jak najszybciej trafiły do użytkowników, bo to przecież ich aktualność jest główną zaletą. Warto dodać, że tegoroczna kolekcja nastąpiła w idealnym momencie ponieważ nie było jeszcze liści na drzewach. Nie udało by się to gdyby nie warunki pogodowe czy świetna współpraca z wieżą w kontrolowanej strefie lotniska. Dla nas, zespołu realizującego projekt, jest to naprawdę duża satysfakcja bo to prawdopodobnie pierwszy fotoplan Warszawy, który powstał tak szybko i pozwala na pełną interpretację szczegółów nawet pod drzewami. Dziękujemy przedstawicielom Zamawiającego za współpracę przy realizacji projektu – powiedział Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

Nowy fotoplan Warszawy po kontroli i odbiorze wzbogaci zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy i będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych online.

Źródło: MGGP Aero

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018