logo gisplay

Kolejny Sentinel będzie monitorował zanieczyszczenie powietrza

Sentinel na orbicie (fot. ESA)W połowie października na orbitę wyniesiony zostanie kolejny satelita Sentinel programu Copernicus, który będzie dostarczał mapy zanieczyszczeń z całego globu w niespotykanej wcześniej dokładności.

Sentinel-5P jest pierwszą misją programu Copernicus w pełni dedykowaną monitoringowi atmosfery. Dołączy on do pięciu innych satelitów Sentinel, które już teraz dostarczają szereg informacji o naszej planecie.

Sentinel-5P wyposażony jest w najnowocześniejszy w swojej klasie instrument Tropomi, który będzie obserwował cały szereg gazów śladowych, takich jak dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan czy tlenek węgla – z których wszystkie wpływają na jakość naszego powietrza, zdrowia oraz klimatu.

Z szerokością obrazowania wynoszącą 2600 km satelita będzie codziennie mapował całą planetę. Informacje z tej misji w ramach usługi Copernicus Atmosphere Monitoring Service będą stosowane do tworzenia prognoz jakości powietrza, pomogą także w podejmowaniu decyzji w tej kwestii.

Satelita obecnie znajduje się Plesiecku w północnej Rosji, gdzie będzie przygotowywany i testowany do lotu 13 października.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment