logo gisplay

Huragan Harvey okiem satelity

Obraz wykonany na przetworzonych przez ESA danych (2017) z satelity Sentinel (źródło: ESA)Satelita Sentinel-3A programu Copernicus 25 sierpnia 2017 obserwował rozkład temperatur na szczycie Huraganu Harvey, gdy ten zbliżał się do stanu Teksas.

Widoczne w jasnych kolorach temperatury chmur na szczycie huraganu, około 12-15 km nad oceanem, sięgały od około -80 stopni Celsjusza w pobliżu oka cyklonu do aż około 20 stopni Celsjusza na jego granicach.

Huragany to jedyne siły natury, które mogą być śledzone jedynie przez satelity. Dostarczane w ten sposób bieżące informacje pozwalają podmiotom administracji publicznej organizować środki zapobiegawcze. Satelity dostarczają danych o zasięgu huraganu, prędkości wiatru oraz jego kierunku, jak również innych istotnych informacji takich jak grubość chmur, temperatura i zawartość wody i lodu.

Instrument Sea and Land Surface Temperature Radiometer Sentinela 3 mierzy poziomy energii wychodzące z powierzchni Ziemi w dziewięciu pasmach spektralnych oraz w dwóch kątach widzenia.

Zdjęcie Huraganu w lepszej rozdzielczości

Źródło: ESA

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment