logo gisplay

Sentinel-2B już na orbicie

W miniony wtorek (7 marca) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną satelita Sentinel-2B, który wchodzi w skład systemu monitorowania środowiska Copernicus.

Ważący 1,1 tony satelita został wyniesiony na orbitę na szczycie rakiety Vega z europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej o godzinie 02:49 CET 7 marca (22:49 czasu lokalnego, 6 marca). Po fazie „startu i początkowej orbity”, która zazwyczaj trwa trzy dni, kontrolerzy rozpoczną sprawdzanie i kalibrację instrumentów przed oddaniem satelity do użytku. Misja naukowa satelity zacznie się w ciągu kolejnych 3 do 4 miesięcy.

Obserwująca Ziemię w zakresie widzialnym misja Sentinel-2 opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów: Sentinela-2A, wyniesionego na orbitę w czerwcu 2015 roku, oraz Sentinela-2B. Choć oba satelity zostały wyniesione osobno, znajdują się one na tej samej orbicie i są oddalone od siebie o 180 stopni. Co pięć dni satelity obejmują obserwacjami wszystkie lądy, większe wyspy, wybrzeża i zbiorniki śródlądowe między szerokościami 84°S i 84°N, optymalizując tym samym globalne pokrycie i przesyłanie danych na Ziemię.

Światowe pokrycie Senitela

Każdy satelita Sentinel-2 wyposażony jest w innowacyjną multispektralną kamerę wysokiej rozdzielczości obserwującą lądy i roślinność w 13 pasmach widma. Połączenie wysokiej rozdzielczości, nowatorskich zdolności widmowych, pola widzenia obejmującego 290 km i częstych wizyt nad poszczególnymi punktami na Ziemi pozwoli na uzyskanie niespotykanych dotąd widoków Ziemi.

Informacje zebrane w trakcie trwania misji pozwalają poprawiać praktyki rolnicze, monitorować lasy, wykrywać zanieczyszczenia jezior i wód przybrzeżnych i wspierać zarządzanie kryzysowe.

Źródło: ESA

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018