• gisplay.pl

Toruń ma nową ortofotomapę

Nowa ortofotomapa Torunia już działa. Zdjęcia lotnicze wykonywał wiosną tego roku samolot tarnowskiej firmy MGGP Aero.

Toruń ma ortofotomapę od kilku lat. Teraz została zaktualizowana.  Nowy plan miasta jest dokładniejszy od dotychczasowego i uwzględnia nowe inwestycje. Na zdjęćiach widać np. nowy most, CKK Jordanki czy Trasę Średnicową. Plan ma rozdzielczość cztery razy większą od dotychczasowej. Pozwala to zobaczyć nawet studzienki kanalizacyjne. Można też na przykład sprawdzić,  jaki sprzęt znajduje się w danym kompleksie sportowym, który dotąd był widoczny jako kółko na planie.

Korzystanie z ortofotomapy jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę mapa.um.torun.pl, następnie przejść do zakładki TŁO i kliknąć na ortofotomapę 2016.

Warto przypomnieć, że geoportal działa od grudnia 2010 r. na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Powstał na bazie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest pierwszym takim portalem internetowym wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. Specjaliści z wydziału Geodezji i Kartografii UMT ciągle pracują nad ulepszeniem Geoportalu tak, by był jak najbardziej użyteczny dla mieszkańców, a jednocześnie prosty w obsłudze także dla osób, które nie są zbyt biegłe w internetowych mapach. Serwis pomaga torunianom przy wypełnianiu różnego rodzaju  dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek). Przed powstaniem Geoportalu po tego typu informacje trzeba było udać się do Wydziału Geodezji i Kartografii. Teraz można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami są geodeci,  rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze. Na Geoportalu można również ustalić numer księgi wieczystej poszczególnych działek.

Na Geoportalu istnieje ponad 100 warstw tematycznych. Niektóre z nich zawierają kilkanaście podwarstw wyświetlanych jednocześnie. Są mapy z zakresu środowiska i zieleni (m.in. rozmieszczenie terenów rolniczych, rozmieszczenie ogródków działkowych, rozmieszczenie lasów, zieleni  miejskiej urządzonej, istniejącej zabudowy mieszkaniowej, Plan Zarządzania Krajobrazem itd.). Jest zaktualizowana mapa akustyczna, są informacje dotyczące edukacji, m.in. rozmieszczenia budynków szkół i przedszkoli, jest zakładka poświęcona zabytkom Torunia. Ujęto w niej m.in. lokalizacje fortów, budynków zabytkowych, działek wpisanych do rejestru zabytków, numery z rejestru zabytków oraz zasięg strefy UNESCO. Można także zobaczyć, gdzie w Toruniu są parkingi czy zakłady przemysłowe, obiekty sportowe czy drogi rowerowe.

Źródło: UM Torunia

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser