• gisplay.pl

Dane GIS pomocne w rewitalizacji Bytomia

Dane GIS pomocne w rewitalizacji BytomiaDane Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu posłużyły do wyznaczenia obszarów zdegradowanych i stworzenia Gminnego Planu Rewitalizacji.

Teren Bytomia został uznany za Obszar Strategicznej Interwencji (OSI). Miastu stworzono możliwość aplikowania o środki finansowe, które mogą być wykorzystane na kompleksową rewitalizację miasta uwzgledniającą jednocześnie walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. By ułatwić dokonanie wyboru obszarów miasta najbardziej potrzebujących wsparcia, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w październiku 2015 r. rozstrzygnęło przetarg na doradztwo eksperckie w zakresie rewitalizacji dla Bytomia i Wałbrzycha. W wyniku tego postępowania zostali wybrani eksperci z Instytutu Rozwoju Miast i naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Eksperci, na podstawie zintegrowanych i udostępnionych przez Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu danych, dokonali analizy występujących w mieście problemów w zakresie ubóstwa, bezrobocia, warunków mieszkaniowych i aktywności gospodarczej. W jej wyniku wyznaczono 23 jednostki urbanistyczne (zwarty obszar, zamieszkany przez ludzi, z infrastrukturą uzupełniającą).

Na podstawie analizy wyodrębniono 9 jednostek, w których kumuluje się najwięcej problemów: Rozbark, Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód, Śródmieście Starówkę, Stare Miechowice, Bobrek, Karb, Kolonię Zgorzelec i południową część Łagiewnik.

Tereny te zamieszkuje prawie 40% bytomian, ustawa o rewitalzacji jednak mówi, że obszar zdegradowany może być zamieszkiwany przez nie więcej niż 30% ludności. Zdecydowano zatem o niewłączaniu do obszaru zdegradowanego Łagiewnik, Starych Miechowic i Karbia, jako że są to najmniejsze, niepodzielne jednostki urbanistyczne.

Wyżej wspomniana ustawa określa również maksymalny procent powierzchni miasta, która może być objęta rewitalizacją. Obszary zamieszkałe nie wyczerpały tego 20 % limitu i dlatego postanowiono, by wytypować tereny poprzemysłowe, których rewitalizacja przyczyni się do zmiany obecnego wizerunku miasta.

Następnym etapem prac były, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców, konsultacje społeczne. W ich wyniku określony został ostateczny kształt obszaru rewitalizacji oraz został wyznaczony obszar zdegradowany (z jednostkami mieszkaniowymi i niemieszkaniowymi).

Obszary rewitalizacji na mapie

Rada miejska w dniu 29 marca 2016 r podjęła uchwałę Nr XXIII/300/16 z. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Bytom . Wyznaczenie obszarów zdegradowanych było pierwszym krokiem w kierunku stworzenia Gminnego Planu Rewitalizacji, który Bytom musi opracować, aby ubiegać się o środki unijne w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

- Był to prawdziwy sprawdzian dla dotychczas prowadzonych prac w ramach budowy Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej - podkreśla  Wojciech Jeszka naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Dodać należy, że wynik egzaminu jest pozytywny, a ocena ekspertów bardzo wysoka. To potwierdza celowość podejmowanych w tym zakresie w Bytomiu decyzji i przydatność wdrożonych w życie pomysłów.

- Przeznaczone na ten cel środki z Unii Europejskiej zostały należycie wykorzystane i Bytom może pochwalić się innowacyjnym narzędziem ze zintegrowanymi zbiorami danych - dodaje Wojciech Jeszka.

Źródło: UM Bytomia, bytomodnowa.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser