• gisplay.pl

Zeskanowali rzeźby, teraz powstają ich trójwymiarowe kopie

Prof. Jerzy Monkiewicz i dr Przemysław Tymków opowiadają o procesie odtwarzania posągów (fot. Janusz Wójtowicz)Wiosną naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zeskanowali dwie rzeźby stojące na fasadzie wrocławskiego Ratusza. Teraz w pracowni powstają ich wierne kopie, które ozdobią pałac we wrocławskich Pawłowicach.

Posągi przedstawiają małżeństwo Kornów - księgarzy, wydawców i mecenasów sztuki. W XIX wieku figury Heinricha von Korna i jego żony znalazły się na wrocławskim Ratuszu wśród wizerunków ważnych ówczesnych wrocławian. Heinrich Korn założoną w roku 1732 oficynę wydawniczą prowadził w Rynku pod nr 20, naprzeciw miejsca, gdzie umieszczono obie figury (to ściana nad Piwnicą Świdnicką, narożnik od strony hr. A. Fredro).

Uniwersytet Przyrodniczy postanowił trójwymiarowe dokładne kopie posągów dłuta Chistiana Behrensa umieścić w Ponadregionalnym Rolniczym Centrum Kongresowym w Pawłowicach, które było własnością rodziny Kornów, a gdzie obecnie Uniwersytet Przyrodniczy prowadzi działalność badawczą, ale też edukacyjną i kulturalną.

Wiosną specjaliści z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pod przewodnictwem dr. Przemysława Tymkowa, zastępcy dyrektora instytutu, zeskanowali dwie figury umieszczone 12 metrów nad ziemią. Później z wykonanego w trudnych warunkach (posągi stoją wysoko i blisko ratuszowej ściany) skanu geoinformatycy stworzyli trójwymiarowy model z zastosowaniem tzw. inżynierii odwrotnej. A teraz wykorzystując stworzony cyfrowy model odtworzono obie figury modelując je wieloosiową szlifierką w gęstej masie. Oba posągi zostaną jeszcze przed umieszczeniem ich w pałacu odmalowane pod czujnym nadzorem konserwatora zabytków, czyli zgodnie z pierwotnym, historycznym wyglądem.

Dr Tymków – zadowolony, że trójwymiarowy model, który wykonał jego zespół okazał się tak przydatny, zwraca uwagę na to, że na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na co dzień wykorzystuje się najnowsze technologie do różnorodnych badań. A skanowanie i odtworzenie figur małżeństwa Kornów to dobra okazja, by promować to, co na Uniwersytecie Przyrodniczym jest najlepsze: umiejętności i sprzęt pozwalający prowadzić najbardziej zaawansowane technologicznie działania. Nowe technologie pozwalają badaczom pozyskiwać i przetwarzać informacje trójwymiarowe naziemnie, lotniczo i satelitarnie. To daje zupełnie nowe możliwości w monitorowaniu środowiska, przygotowywaniu map, odtwarzaniu stanu przestrzeni. To właśnie z UPWr co godzinę do centrum meteorologii w Anglii dostarczane są w postaci 3-wymiarowego modelu dane o przemieszczaniu pary wodnej nad terytorium Polski, dzięki którym można z ogromną dokładnością prognozować opady deszczu czy ostrzegać przed nawałnicami. To już wkrótce, wiosną, wydziałowy dron, rozpocznie pomiary i monitoring zasiewów w uczelnianych gospodarstwach rolnych, co może stać się przełomem w prowadzeniu agrobiznesu. W tym samym mniej więcej czasie małżonkowie Korn symbolicznie wrócą na swoje włości.

Źródło: UPWr

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser