• gisplay.pl

Mapa miejsc, gdzie warszawiacy ukrywali Żydów w czasie wojny

Mapa miejsc, gdzie warszawiacy ukrywali Żydów w czasie wojnyGdzie w Warszawie ukrywali się Żydzi w czasie wojny? Ile z tych miejsc zachowało się do dziś? Może mijamy je na co dzień? Te zapomniane warszawskie historie można poznać dzięki interaktywnej mapie „Dobry adres”.

Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach II wojny światowej mogło być do 27 tysięcy. Już nigdy nie dowiemy się ilu i gdzie dokładnie przeżyło. Mapa przypomina historie Polaków, którzy nieśli ratunek Żydom, ryzykując swoje życie. Niemcy za pomoc Żydom karali w Polsce śmiercią.

Na mapie Warszawy – z 1941 roku i dzisiejszej – zaznaczono ponad 40 adresów, gdzie udzielano pomocy Żydom. Miejsca te istnieją do dziś. Przedstawiono związane z nimi historie ilustrując je zdjęciami współczesnymi i archiwalnymi oraz filmowymi relacjami świadków.

Autorką mapy jest Karolina Dzięciołowska. Wirtulana wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Artkolektyw. Mapa dostępna jest na stronie: www.sprawiedliwi.org.pl/wystawa/dobry-adres/

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser