• gisplay.pl

INSPIRE oczami czeskiego doktoranta

Podczas Międzynarodowej Konferencji Studentów Geodezji (IGSM), która w czerwcu tego roku odbyła się na Uniwersytecie Aalto w Espoo w Finlandii, w czasie paneli prezentacyjnych, występowali młodzi geodeci z całego świata. Zostało poruszonych wiele ciekawych tematów, począwszy od prezentacji czysto badawczych, aż po te opowiadające o ideach i podejściach do pewnych aspektów związanych z geodezją i kartografią w różnych krajach.

Jedną z ciekawszych prezentacji, którą można było wysłuchać podczas tegorocznej konferencji był wykład Michala Meda - doktoranta z Politechniki Czeskiej w Pradze, a za razem pracownika ČÚZK (odpowiednika polskiego GUGIK), dotyczący unijnej dyrektywy INSPIRE i zależnościach w sposobach jej wdrażania w różnych krajach Unii Europejskiej.

Wymienione w prezentacji, podstawowe założenia dyrektywy INSPIRE to jednokrotne pozyskanie danych, możliwość uzupełniania informacji różnymi danymi i udostępnianie tych danych użytkownikom do różnych zastosowań przez instytucje administracji państwa, nieograniczone korzystanie z danych przestrzennych, a także jasne i dostępne użytkownikowi warunki oraz zasady pracy z informacją geoprzestrzenną.

W swojej prezentacji Michal Med wspomniał o ogromie różnorodnych danych, którymi dysponuje cała Europa, na przykład w Polsce dysponujemy bazami danych, takimi jak BDOT10K, EGIB, BDOT500, PRG itd., a także geoportalem pozwalającym przeglądać treść tych baz. Wielkim wyzwaniem jest integracja i wykorzystanie danych, przeważnie prowadzonych w różnych standardach dla każdego kraju. Wytycznymi stworzonymi w tym celu jest dyrektywa INSPIRE, będąca swoistą inspiracją, zbiorem praw jak można prowadzić zasób tak aby można było go ujednolicić.

Niewątpliwym problemem we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE jest niejednakowa struktura podziału terytorialnego w różnych państwach. Brak spójności w takich kwestiach może generować na późniejszych etapach problemy we współpracy państwowych instytucji zajmujących się wdrażaniem INSPIRE.

Michal Med jest również uczestnikiem projektu ELF (European Location Framework). 3-letni, sponsorowany przez Unię Europejską projekt ruszył w marcu 2013 roku i skupia się na umożliwieniu bezproblemowego korzystania krajom Unii Europejskiej z zagranicznych danych geoprzestrzennych, służących w głównej mierze do zastosowań związanych ze wspomaganiem służb ratowniczych i przyspieszaniem produkcji oraz tworzeniem nowych miejsc pracy.

Wytyczne dyrektywy INSPIRE są tak projektowane by spełniać ogólnoświatowe normy jakości ISO, a za razem wykorzystywać uniwersalne formaty wymiany danych OGC.

Ważnym procesem w integracji danych pomiędzy krajami jest tzw. edge matching, czyli dopasowanie obiektów na stykach granic. Niestety nie zabrakło negatywnego przykładu kiepskiej współpracy czeskich i polskich kartografów. Autor prezentacji przytoczył przykład braku kontynuacji wielu rzek i dróg po przekroczeniu granicy z Polską.

Dane geoprzestrzenne mają ogromny potencjał informacyjny. W dobie internetu, swobodny dostęp do lokalnych danych przestrzennych, geoportali i innych informacji znajduje szerokie zastosowanie w wielu aspektach gospodarki. Patrząc przez pryzmat wszechobecnej globalizacji, widzimy jak ogromny potencjał mogą skrywać zintegrowane dane przestrzenne o wysokiej dokładności wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dlatego powinniśmy dążyć do integracji danych w zgodzie z ustalonymi przez INSPIRE standardami, co pomoże w rozwoju gospodarek państw członkowskich, ulepszeniu usług oraz utworzeniu nowych miejsc pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z geoportalem naszych południowych sąsiadów: http://geoportal.cuzk.cz/

Stowarzyszenie Studentów WGiK PW ‘GEOIDA’

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser