• gisplay.pl

Model sieci dla łodzkiego oddziału PGE Dystrybucja

W grudniu br. Globema zakończyła realizację projektu budowy modelu sieci niskich napięć w Oddziale Łódź Miasto.

Projekt ten był kontynuacją poprzedniego, obejmującego zakres wysokich i średnich napięć, a jego podstawowym celem było uzyskanie pełnego i aktualnego modelu sieci dystrybucyjnej w systemie zarządzania majątkiem EL.GIS, opracowanym i wdrożonym również przez Globemę. Cel ten został osiągnięty zgodnie z założeniami, a projekt, mimo swej złożoności ukończono terminowo i w niezmienionym budżecie. Do systemu wprowadzono ponad 10 tys. km sieci nN oraz niemal milion obiektów punktowych, a Oddział dołączył do elitarnego grona firm posiadających kompletną sieć energetyczną w systemie klasy GIS.

Realizacja głównego projektu poprzedzona była okresem pilotażowym, podczas którego do systemu EL.GIS pozyskane zostały dane o 1% sieci. Na tej postawie opracowano docelowy projekt techniczny realizacji przedsięwzięcia zapewniający osiągniecie zakładanego celu w czasie niespełna trzech lat. W porównaniu z innymi projektami o podobnym zakresie prac, był to plan bardzo ambitny, który wymagał systematycznego zaangażowania zespołów ds. przygotowania, wprowadzania i kontroli danych zarówno po stronie Wykonawcy jak i Zamawiającego. Projekt objął sieci kablowe i napowietrzne nN wraz z przyłączami oraz sieć oświetlenia ulicznego.

Do systemu wprowadzono ponad:

  • 82 tys. punktów adresowych,
  • 94,5 tys. miejsc dostawy energii,
  • 530 tys. punktów dostawy energii
  • 245 tys. punktowych obiektów energetycznych takich jak słupy, oprawy oświetleniowe, mufy, złącza, przepusty, obiekty krzyżowe.

Stacje energetyczne SN/nN zostały uzupełnione o schematy po stronie niskiego napięcia, a całość sieci połączono topologicznie uzyskując kompletny model elektryczny całej sieci dystrybucyjnej należącej do Oddziału. Model ten nie tylko pozwala na łatwe znajdowanie i lokalizowanie poszczególnych obiektów, ale umożliwia także śledzenie ścieżek zasilania, analizowanie skutków awarii, symulowanie przełączeń. Stanowi on podstawę do obliczeń inżynierskich sieci, pod katem jej optymalizacji, a zintegrowanie z systemami SCADA i ERP daje wiele dodanych możliwości wsparcia procesów biznesowych, jak przykładowo szybka identyfikacja obszarów i klientów niezasilonych czy prowadzenie przestrzennych analiz kosztowych.

Źródło: Globema

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser